Barack Obama wspiera OpenID

Administratorzy strony Change.gov, należącej do prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamy poinformowali, że witryna będzie od teraz wspierać protokół OpenID.

Czym jest OpenID? Według informacji podanych w oficjalnej witrynie - OpenID.net, protokół ten jest bezpłatnym i prostym sposobem, rozwiązującym problemy z zakładaniem wielu kont tożsamości w sieci Web. Użytkownik nie musi tworzyć konta za każdym razem, gdy chce zapisać się do nowej usługi. Wystarczy jedno, założone na dedykowanym serwerze OpenID, po czym uzyskuje specjalny identyfikator, którym może się posługiwać w każdym miejscu w Internecie, które to umożliwia. Obecnie liczba witryn internetowych wspierających loginy OpenID wynosi ponad 10 tysięcy.

OpenID wspierany jest przez takie firmy i serwisy, jak Yahoo!, MySpace, AOL, Microsoft, a ostatnio także Google'a. Więcej informacji o protokole OpenID znajdziesz w artykule pt.: "Wsparcie od gigantów IT".

Wprowadzenie mechanizmów OpenID w witrynie Change.gov Baracka Obamy powinno, według amerykańskich blogerów, znacząco wpłynąć na popularyzację uniwersalnego protokołu. Strona Change.gov obsługuje loginy wydawane przez wszystkich głównych dostawców. Dzięki wprowadzeniu OpenID użytkownicy mogą łatwiej umieszczać komentarze pod artykułami dotyczącymi wielu kwestii politycznych, a publikowanych właśnie w Change.gov.