Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Bankructwo firmy antypirackiej

Firma Overpeer, o której zrobiło się głośno w 2002 r., gdy zalała sieci bezpośredniej wymiany plików fałszywkami utrudniającymi pobieranie materiałów, kończy działalność. Właściciel firmy, spółka Loudeye, zdecydowała się na zakończenie działalności Overpeer z uwagi na przynoszone przez nią straty finansowe.

Przypomnijmy, że działalność firmy Overpeer miała w zamyśle nie tylko utrudnienie internautom korzystającym z oprogramowania P2P pobieranie dostępnych w takich sieciach dóbr chronionych prawem autorskim, ale także skłonienie ich do korzystania z legalnych źródeł muzyki czy filmów. W tym celu 3 lata temu rozpoczęła ona dystrybucję w sieciach peer-to-peer fałszywych plików (zwykle w formacie MP3, o nazwach odpowiadających aktualnym hitom, lecz zamiast muzyki zawierającymi ciszę lub pętlę z fragmentem utworu). Niedługo potem wprowadziła do sieci P2P także pliki zawierające aplikacje typu adware, które powodowały, iż na monitorze użytkownika wyświetlało się wiele okien przeglądarki z reklamami.

Przedstawiciele Loudeye, właściciela Overpeer, poinformowali, iż przyczyną zamknięcia spółki-córki było wycofanie się jej głównego partnera biznesowego oraz udopornienie aplikacji klienckich P2P na akcje firmy (wiele programów do wymiany plików przez Internet zostało bowiem wyposażonych przez twórców w opcje ostrzeżeń użytkownika jeśli zachodzi podejrzenie, iż odnaleziony w sieci plik jest fałszywy).

Zapraszamy do lektury artykułu "Uwaga na szpiegów w muzyce", w którym przybliżamy działanie rozpowszechnianych przez firmę Overpeer aplikacji.

Więcej informacji: Overpeer