Bankructwo firmy antypirackiej

Firma Overpeer, o której zrobiło się głośno w 2002 r., gdy zalała sieci bezpośredniej wymiany plików fałszywkami utrudniającymi pobieranie materiałów, kończy działalność. Właściciel firmy, spółka Loudeye, zdecydowała się na zakończenie działalności Overpeer z uwagi na przynoszone przez nią straty finansowe.

Przypomnijmy, że działalność firmy Overpeer miała w zamyśle nie tylko utrudnienie internautom korzystającym z oprogramowania P2P pobieranie dostępnych w takich sieciach dóbr chronionych prawem autorskim, ale także skłonienie ich do korzystania z legalnych źródeł muzyki czy filmów. W tym celu 3 lata temu rozpoczęła ona dystrybucję w sieciach peer-to-peer fałszywych plików (zwykle w formacie MP3, o nazwach odpowiadających aktualnym hitom, lecz zamiast muzyki zawierającymi ciszę lub pętlę z fragmentem utworu). Niedługo potem wprowadziła do sieci P2P także pliki zawierające aplikacje typu adware, które powodowały, iż na monitorze użytkownika wyświetlało się wiele okien przeglądarki z reklamami.

Przedstawiciele Loudeye, właściciela Overpeer, poinformowali, iż przyczyną zamknięcia spółki-córki było wycofanie się jej głównego partnera biznesowego oraz udopornienie aplikacji klienckich P2P na akcje firmy (wiele programów do wymiany plików przez Internet zostało bowiem wyposażonych przez twórców w opcje ostrzeżeń użytkownika jeśli zachodzi podejrzenie, iż odnaleziony w sieci plik jest fałszywy).

Zapraszamy do lektury artykułu "Uwaga na szpiegów w muzyce", w którym przybliżamy działanie rozpowszechnianych przez firmę Overpeer aplikacji.

Więcej informacji: Overpeer