Bankier znajdzie się w rękach Naspersa? I co dalej?

Od momentu, gdy tylko koncern medialny z RPA ogłosił, że chce przejąć nasz rodzimy portal finansowy, w mediach jak bumerang wraca pytanie: po co Naspersowi Bankier.pl?

Czy Naspers od teraz zamierza skupić się na przejmowaniu polskich mediów? A może, jak twierdzi Michał Brański (członek zarządu o2.pl), główną kompetencją Bankiera jest pośrednictwo finansowe? Z kolei inny pogląd na sprawę ma prezes konkurencyjnego do Bankiera serwisu Money.pl, Arkadiusz Osiak - "Osobiście nie doszukiwałbym się wielkich strategii, myślę, że po prostu pojawiła się okazja, z której Naspers postanowił skorzystać, kwestie ewentualnych synergii pozostawiając na później. Udziałowcy Bankiera są dosyć mocno zdeterminowani do sprzedaży, proces poszukiwania nabywcy trwa już bardzo długo, rynek się załamał, wycena Bankiera jest niska, jeśli ktoś ma pieniądze, a Naspers ma, to właśnie teraz jest czas na kupowanie."

Jakie akwizycje planuje Bankier.pl?

Serwis Bankier.pl współpracuje z podmiotami z Grupy Allegro (otoMoto, otoDom) już od półtora roku. - "Bardzo dobrze sobie radzimy i wykorzystujemy potencjalne synergie, które, jak podejrzewam, mogłyby być głębsze" - powiedziała podczas ostatniej konferencji prasowej Joanna Kuzdak, prezes zarządu Bankier.pl - "Myślę że inwestor to po prostu zobaczył."

"Kiedyś na otoMoto była oferta kredytów samochodowy i tak naprawdę te kredyty się nie sprzedawały. Dzisiaj są te same oferty, tych samych banków, ale za pośrednictwem Bankiera. Jeżeli spojrzymy na różnicę między ofertami, które były bezpośrednio z banków, a ofertami z tych banków sprzedawanymi za pośrednictwem Bankiera to jasno widać, że przysporzyło to korzyści zarówno Bankierowi, jeżeli chodzi o ilość pozyskiwany kredytów jak i również otoMoto." - powiedziała Joanna Kuzdak - "Mamy ogromna wiedzę jak sprzedawać przez internet."

Póki co wiadomo jednak tylko, że Bankier.pl zostanie zintegrowany z Allegro.pl. W jaki sposób? Tego nie wie nawet Bankier. Szczegółów nie ujawnia Naspers.

Więc co może mieć z takiego układu polski serwis finansowy? - Naspers to największy koncern mediowy w Afryce. Bankier.pl, jako spółka mediowa jak najbardziej pasuje do koncernu" - powiedział Roman Bryś, członek zarządu Bankier.pl.

Proszę pamiętać, że w grupie Bankier.pl jest także serwis MojeAuto.pl, który jest serwisem contentowym. Z drugiej strony Allegro to największy serwis jeżeli chodzi o ogłoszenia motoryzacyjne. Takich synergii można znaleźć na prawdę dużo" - powiedziała Joanna Kuzdak.

Nie wiadomo jeszcze, czy wszystko pójdzie po myśli Naspersa i Bankier.pl dołączy do grona innych polskich graczy internetowych, których koncern włączył do swojej grupy (chodzi m.in. o Allegro.pl, GG Network, otoMoto.pl).