Bankier.pl ujawnia jak szukał inwestora

Z zaproszeniem do inwestorskich rozmów spółka Bankier zwróciła się do grupy 139 podmiotów z całego świata. Najważniejszym celem realizacji procesu szukania inwestora było stworzenie i stałe podtrzymanie maksymalnego napięcia konkurencyjnego. W upublicznionym dokumencie "Podsumowanie Procesu Poszukiwania Inwestora Strategicznego" Bankier.pl zdradza szczegóły dotyczące trwających od ponad roku rozmów z potencjalnymi inwestorami.

"Podsumowanie Procesu Poszukiwania Inwestora Strategicznego" to nazwa dokumentu, który społka Bankier.pl zdecydowała się przekazać do publicznej wiadomości.

Przypomnę, iż ponad miesiąc temu rynek zelektryzowała informacja, że Spółką interesuje się południowoafrykański koncern Naspers (posiadający w swym portfelu m. in. GG Network i Allegro), który 9 czerwca ogłosił publiczne wezwanie na akcje Bankiera.

Na decyzję o poszukiwaniu inwestora strategicznego wpływ miały przede wszystkim niekorzystne zmiany w otoczeniu rynkowym Spółki.

Globalny kryzys finansowy spowodował istotne zmiany w otoczeniu rynkowym Bankier.pl negatywnie wpływające na działalność Spółki. Obszarem szczególnie wrażliwym na negatywne skutki kryzysu jest pośrednictwo w sprzedaży kredytów hipotecznych - czytamy we fragmencie dokumetu znajdując potwierdzenie w zaprezentowanych danych liczbowych. Dynamika sprzedaży kredytów w okresie I kwartał 2008 - I kwartał 2009 spadła o 37% (z 12 mld zł do 7,6 mln zł), sprzedaż nowych mieszkań w 6 największych aglomeracjach o 48,2%; mimio iż wydatki na reklamę online wzrosły (+17%) to reklama tradycyjna zanotowała w omawianym okresie spadek -5,3% (z 1,65 mld zł do 1,56 mld zł).

Na decyzję o szukaniu inwestora wpłynął rówież fakt, że bezpośredni konkurenci Bankier.pl korzystają ze wsparcia silnych inwestorów strategicznych co w długim terminie oznacza istotną przewagę konkurencyjną nad Spółką w zakresie rozwoju produktowego.

Proces poszukiwania inwestora strategicznego dla Spółki był prowadzony przez Zarząd oraz firmę doradczą na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy podjętej jednogłośnie w dniu 29 kwietnia 2008 r.

Po dokonaniu wyboru doradcy finasowego, którym została firma CAG ("wiodący doradca na rynku polskim, posiadający bogate doświadczenie w zakresie doradztwa po stronie sprzedażowej"), przygotowano pakiet informacyjny dla inwestorów oraz podjęto wstępne kontakty z potencjalnymi zainteresowanymi. W sumie do rozmów zaproszono 139 podmiotów z całego świata, obecnych zarówno na rynku polskim, jaki i w Europie, Stanach Zjednoczonych, Azji oraz na Bliskim Wschodzie; pakiet informacyjny wysłano do 107 potencjalnych inwestorów. Prezentacje menedżerskie odbyły się z 11 podmiotami, 3 inwestorów strategicznych z Europy ostatecznie złożyło ofertę - wynika z przedstawionej w dokumecie historii procesu.

Celem działań podejmowanych przez Zarząd Bankiera było utrzymanie możliwie najwyższego napięcia konkurencyjnego na wszystkich etapach procesu. Taki sposób prowadzenia procesu gwarantuje, że jego ostatecznym rezultatem będzie uzyskanie dla akcjonariuszy oferty możliwie najlepszej w obecnych warunkach rynkowych - komentuje Artur Dobrowolski, partner w firmie CAG, doradzającej Spółce w procesie poszukiwania inwestora strategicznego.

Oprócz przebiegu procesu poszukiwania Inwestora Strategicznego, przedstawienia aktualnej pozycji Bankier.pl S.A. oraz otoczenienia rynkowego Spółki z uwzględnieniem wpływu globalnego kryzysu finansowego, dokument dostarcza także wnikliwej analizy warunków wezwania przygotowanej przez firmę CAG.

Dlaczego Naspers? Przewagę nad innymi potencjalnymi kupującymi południowoafrykański koncern zyskał dzięki ugruntowanej pozycji na rynku polskim (Alegro, OtoMoto, OtoDom, Ceneo, Gadu-Gadu) oraz cenie wezwania.

Zapisy na sprzedaż akcji Bankier.pl S.A w ramach wezwania ogłoszonego przez grupę Naspers rozpoczęły się 1 lipca. W ciągu miesiąca południowoafrykański koncern planuje skupić przynajmniej 67% akcji portalu, a docelowo przejąć nad nim pełną kontrolę i prawdopodobnie wycofać z publicznego obrotu.

Czytaj także:

Naspers przejmie Bankier.pl (i zintegruje go z Allegro?)

Bankier znajdzie się w rękach Naspersa? I co dalej?

Od dziś zapisy na Bankiera