Bankier.pl: 6 mln użytkowników obsługuje konto przez internet

10 lat ma już polska bankowość internetowa, z której korzysta 6 mln użytkowników - podaje w swej analizie Bankier.pl.

Pierwszy w Polsce dostęp do rachunku bankowego przez internet zaoferował swoim klientom Powszechny Bank Gospodarczy z Łodzi (od początku 1999 włączony do banku Pekao S.A.) - a stało się to 14 października 1998 roku. Była to usługa znacząco różniąca się od tych współczesnych. Klienci PBG nie mieli m. in. dostępu do dotychczasowych rachunków prowadzonych w tradycyjnych oddziałach i korzystać musieli ze specjalnie utworzonego odrębnego oddziału przeznaczonego specjalnie dla "internetowych" kont. Dodatkowo konta otwierane w tym oddziale miały charakter bezgotówkowy i nie można było do nich uzyskać czeków, kart bankomatowych ani płatniczych.

Eksperci wskazują, iż najważniejszą przeszkodą w planach rozwoju bankowości internetowej był wówczas - przynajmniej powszechnej percepcji - brak podstawowej racjonalnej cechy tj. atrakcyjności kosztowej. W 2000 roku zaledwie 3,5% Polaków uważało, iż bankowość internetowa może być korzystniejsza od tradycyjnej, czego efektem było zaledwie 53 tys. rachunków internetowych prowadzonych wtedy przez polskie instytucje finansowe.

Prawdziwy boom na internetowe usługi bankowe oraz ich dynamiczny rozwój rozpoczął się wraz z pojawieniem się banków wirtualnych, które wzięły na siebie główny ciężar działań. I dzisiaj mamy produkty finansowe istniejące praktycznie tylko internecie - od kart wirtualnych, poprzez kredyt przez internet, a na lokatach otwieranych przez sieć skończywszy.

Z okazji uroczystości dziesięciolecia bankowości internetowej w Polsce uruchomiono witrynęhttp://juz10lat.pl oraz organizowany jest jubileuszowy Kongres.

Źródło: http://bankier.pl