Bank w kieszeni

Niemiecki operator telefonii komórkowej MobilCom wraz z Landesbank Baden-Wuerttemberg (LBBW) otworzy pierwszy na świecie bank, nastawiony na obsługę rachunków za pośrednictwem telefonu komórkowego.

MobilBank ma zgodnie z planem wystartować w pierwszej połowie tego roku. Będzie oferował realizację płatności i przelewów, sprawdzanie salda rachunku oraz obsługę rachunków inwestycyjnych. Początkowo będzie działał na bazie technologii SMS i WAP, ale jego udziałowcy liczą, że wkrótce rozwinie bardziej zaawansowane usługi dzięki telefonii UMTS (MobilCom nabył jedną z licencji w niemieckim przetargu). Oczekują także, że wdrażanie tej technologii wzmoże tzw. m-commerce i przysporzy bankowi klientów. Projekt MobilBanku pochłonie kilkadziesiąt milionów marek.

MobilCom posiada 51 proc. udziałów w nowym przedsięwzięciu a LBBW 49 proc. Operator komórkowy zapewni zaplecze techniczne, natomiast bank usługi finansowe. MobilCom posiada 11 mln subskrybentów w Niemczech. Jego inwestorem jest France Telecom (posiada 28 proc. udziałów). LBBW natomiast mieści się w pierwszej dziesiątce niemieckich banków z rocznymi obrotami ok. 260 mld EUR.

Usługi, które zaproponuje MobilBank nie są rewolucją, ponieważ obsługę rachunków bankowych i inwestycyjnych za pośrednictwem telefonu komórkowego oferuje już wiele instytucji finansowych (w Polsce np. WBK i Global Capital Partners Poland) ale nie powstał jeszcze żaden bank stricte "komórkowy”, chociaż można przypuszczać, że MobilBank udostępni swoim klientom inne sposoby komunikacji (np. Internet).