Bananowy Internet

Brytyjska firma Africa Lakes we współpracy z międzynarodowym dostawcą Worldcom rozpocznie dostarczanie Internetu w 14 krajach Afryki.

Firmy utworzyły spółkę joint venture pod nazwą UUNet Africa. Bez pośrednio udziały w joint venture posiadają ich firmy zależne: Africa Online (właśność Africa Lakes) i UUNet (własność Worldcom). Rozpocznie ona oferować swoje usługi w 2001 r. w 14 afrykańskich państwach, m.in. Kenii, Ugandzie, Zambii, Ghanie i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wprawdzie stopień telefonizacji i komputeryzacji tych krajów jest niski, jednak wykorzystanie Internetu rośnie w nich gwałtownie. Liczba użytkowników Internetu w Afryce jest oceniana obecnie na 3 mln (w 1999 r. było 1,3 mln) z czego 2 mln, to mieszkańcy RPA. Paul West z Africa Lakes mówi: “Rynek naszych usług w żadnym wypadku nie jest jeszcze nasycony. W samej Kenii jest 240 tys. linii telefonicznych”.

W tym roku Africa Lakes przejęła swojego kenijskiego rywala: Net 2000 za 3,3 mln USD i ma teraz 24 tys. klientów na dostęp do Internetu przez dial-up. Africa Lakes jest koncernem inwestującym w różne przedsięwzięcia (kopalnie, koleje, turystyka), ale od kilku lat koncentruje się coraz bardziej na sektorze IT i usługach internetowych.