Ballmer na CES: Project Natal i tablety z Windows 7 w tym roku

Project Natal już w tym roku będzie dostępny do kupienia dla wszystkich posiadaczy konsoli Xbox 360 - zapowiedział Steve Ballmer podczas targów CES. Urządzenie umożliwia zabawę na konsoli oraz PC w zupełnie nowy sposób, bez potrzeby korzystania z klasycznego kontrolera.

Ballmer na CES: Project Natal i tablety z Windows 7 w tym roku
Wystąpnie Ballmera na CES 2010
Zobacz także:

Więcej nowości z CES 2010:

Project Natal:

Project Natal na CES 2010

Steve Ballmer z tabletem HP

Steve Ballmer z tabletem HP

Tablet HP

Microsoft zapowiedział, że wraz z systemem kontroli Project Natal do sklepów trafi pierwsza gra wykorzystująca jego rewolucyjne możliwości. Wiadomo, że tytuł oraz sprzęt trafią na rynek w okresie wakacyjnym. Wiadomość z branży rozrywki elektronicznej była najważniejszą nowością w całym wystąpieniu Ballmera otwierającym targi Consumer Electronics Show w Las Vegas.

"2010 będzie najlepszym rokiem dla wszystkich posiadaczy konsoli Xbox. Dzięki technologii Project Natal gracze będą mogli w zupełnie nowy sposób spojrzeć na elektroniczną rozrywkę I na nowo odkryć zabawę, którą oferują chociażby gry zręcznościowe" - powiedział Robbie Bach, prezes działu Entertainment & Devices Division w Microsofcie, który kontynuował wystąpienie po Ballmerze.

Project Natal to zaawansowany system sterowania, wiernie odwzorowujący ruchy użytkownika - kamera śledzi jego zachowanie i rejestruje wykonywane przez niego gesty, tłumaczone następnie na język zrozumiały dla systemu. Człowiek może też wydawać polecenia głosowe i w ten sposób zarządzać np. odtwarzaniem multimediów. Technologia została po raz pierwszy zaprezentowana podczas targów E3 w czerwcu 2009 roku.

Niestety ani Ballmer, ani Bach podczas prezentacji nie wspomnieli o cenie Project Natal oraz o sposobie dystrybucji technologii.

Wśród nowości dla graczy znalazła się również nowa usługa Game Room, która umożliwi użytkownikom Xbox Live kupowanie klasycznych gier typu arcade z lat 70 o 80 (m.in. takie firmy jak Atari czy Activision).

Microsoft zapowiedział na 2010 rok szereg nowych gier dla Xboksa 360. Tytułem flagowym tego roku ma być "Halo Reach" opowiadające historię sprzed wydarzeń z pierwszej części Halo. Wśród ciekawszych tytułów znajdzie się również thriller psychologiczny Alan Wake.

Windows 7 z Amazon Kindle

Oprócz Project Natal, Ballmer zaprezentował trzy nowe tablety, które trafią na rynek w drugiej połowie tego roku. Urządzenia zostały zaprojektowane przez Hewlett-Packard, Pegatron (Asus) oraz Archos. "Te urządzenia są tak samo mobilne jak telefon i do tego Windows 7" - powiedział Ballmer.

Zaprezentowany tablet Hewlett-Packard działał w środowisku Windows 7 i korzystał z jego oprogramowania, m.in. aplikacji Windows Media Player. W trakcie prezentacji pokazano również, że tablet obsługuje oprogramowanie czytnika e-booków Amazon Kindle.

Nick Mediati, dziennikarz amerykańskiego wydania PC Word obecny na pokazie, opisał swóje wrażenia związane z tabletem:

"Z tego co widziałem tablety HP i Archos zaoferują ekrany o przekątnych w granicy 9,6-10 cali. Ballmer pokazał tablet HP z oprogramowaniem Amazon Kindle i użył go jako czytnika e-booków. Tablet wyświetlał obraz zarówno w pionie (jako czytnik e-booków), jak i w poziomie - do oglądania filmów. Przestawienie następowało automatycznie po ruchu więc urządzenie posiada wbudowany akcelerometr."

Niestety HP nie podało szacowanej ceny urządzenia.

Warto zaznaczyć, że zaprezentowany tablet HP nie jest tajemniczym projektem Courier od Microsoftu, o którym można od kilku miesięcy poczytać w Sieci. Serwis Gizmodo potwierdzał, że Courier zostanie wyposażony w dwa ekrany dotykowe, które będzie się otwierać tak jak tradycyjną książkę. Tablet zaprezentowany podczas CES natomiast przypomina klasyczny czytnik e-booków. W trakcie wystąpienia Ballmer nie wspomniał nawet nazwy tego projektu.

Sojusz Microsoftu z HP. Windows 7 sukcesem

W trakcie prezentacji Ballmer ogłosił, że HP zgodziło się zainstalować Bing jako domyslną wyszukiwarkę i MSN jako stronę startową w komputerach sprzedawanych przez firmę na 42 rynkach świata. CEO Microsoftu dodał, że Bing od swojego startu zdobyło już 11 mln nowych użytkowników.

Według danych prezentowanych przez Ballmera nowy system operacyjny Microsoftu sprzedaje się znakomicie. Grupa analityczna NPD oszacowała, że sprzedaż Windows w Ameryce Północnej jest o 50% wyższa niż w roku ubiegłym. Sukcesu dopełnia 800 tys. nowych aplikacji i 240 tys. nowych urządzeń peryferyjnych przystosowanych do Windows 7.

W czasie wystąpienia pojawiła się również informacja, że mobilny system operacyjny Windows Mobile 7 zostanie zaprezentowany podczas Mobile World Congress w lutym tego roku.

Prezentacja Microsoftu na CES 2010 - materiał wideo!