Baidu pracuje nad mobilnym systemem operacyjnym

Firma Baidu, która jest potentatem na chińskim rynku wyszukiwarek znowu idzie w ślady Google. Tym razem zapowiedziała, że stworzy system operacyjny dla urządzeń mobilnych. Będzie mu jednak znacznie bliżej do Chrome OS niż systemu Android.

W wywiadzie dla Financial Times, Robin Li, prezes Baidu stwierdził, że celem jego firmy jest stworzenie systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych, który będzie uruchamiał się w sekundę i od razu dawał dostęp do wyszukiwarki Baidu.

Głównym elementem systemu ma być pole wyszukiwania i stąd robocza nazwa box computing (search box to po angielsku pole wyszukiwania). Ma ono dawać dostęp do wszystkich opcji i zastąpić tradycyjne interfejsy.

Jest to zupełnie inne podejście, niż w popularnych obecnie OS-ach. Li wskazuje, że ostateczna wersja systemu ma przypominać nieco Chrome OS. Jest to lekki system Google, który w zasadzie posiada tylko przeglądarkę internetową z możliwością instalowania jej rozszerzeń.

Według pomysłu Baidu, pole wyszukiwania ma stać się uniwersalnym narzędziem i zastąpić pozostałe interfejsy. Sam pomysł, mimo wyraźnej inspiracji działaniami Google, jest zaskakujący i innowacyjny. Trudno natomiast powiedzieć, jak takie podejście zostanie przyjęte przez odbiorców.

Na rynku Chińskim dominuje mobilny system Symbian. Nokia postanowiła jednak zmienić swój główny OS na Windows Phone 7, co może otworzyć chiński rynek dla Androida, iOS oraz innych systemów, w tym dla Baidu z jego box computingiem. Robert Li mówi jednak, że na przygotowanie nowego produktu firma potrzebuje od 3 do 5 lat.