Bahrajński bloger zakatowany na śmierć

Zakariya Rashid Hassan al-Ashiri, jeden z czołowych opozycyjnych blogerów w Bahrajnie, został brutalnie zamordowany. Ciało Hassana znaleziono w areszcie. Opozycjonista został śmiertelnie pobity przez siły bezpieczeństwa Bahrajnu.

Zakariya Rashid Hassan al-Ashiri został zatrzymany 2 kwietnia. Prowadził on bloga, na którym mocno krytykował króla Bahrajnu - Hamada ibn Isa al-Chalifa oraz relacjonował przebieg demonstracji z miejscowości al-Dair. Al-Ashiri był jednym z ponad 400 bahrajńskich opozycjonistów aresztowanych w ostatnich tygodniach. Jego ciało znaleziono w minioną sobotę. Hassan zmarł wskutek licznych obrażeń zadanych podczas tortur.

To kolejna ofiara śmiertelna walk o demokratyzację Bahrajnu. Mniej więcej w tym samym czasie zamordowany został inny z opozycjonistów - Ali Issa Sakr. Uwolnienia więźniów domaga się organizacja Amnesty International, która namawia do wysłania specjalnego apelu w języku arabskim lub angielskim do władz Bahrajnu.

Protesty w Bahrajnie rozpoczęły się 14 lutego. Demonstrujący domagają się respektowania konstytucji oraz praw mniejszości szyickiej. Od początku starć, zginęło 30 osób, ponad 100 uważanych jest za zaginionych.