Badanie: fani stron firmowych w FB

Fani firmowych witryn w serwisach społecznościowych częściej kupują i rekomendują produkty lub usługi swoich fanpage'y - wynika z badań przeprowadzonych przez Chadwick Martin Bailey i iModerate. Internauci oczekują przede wszystkim zniżek i promocji.

Odwiedzany przez ponad 400 mln internautów na świecie Facebook staje się świetnym narzędziem budowania świadomości marki oraz wzmacniania lojalności wśród użytkowników. Najprostszym narzędziem społecznościowej komunikacji marketingowej (i nie tylko) jest strona firmowa (fanpage), których wg danych Facebooka jest obecnie ponad 3 mln. Każdego dnia fanami zostaje ponad 20 mln internautów.

Z badań przeprowadzonych przez firmy Chadwick Martin Bailey i iModerate w Stanach Zjednoczonych wynika, że społecznościowa aktywność za pośrednictwem własnej fanpage wzmacnia lojalność potencjalnych klientów. Okazuje się, że fani stron w Facebooku częściej kupują lub rekomendują produkty i usługi będące przedmiotem działalności firmy posiadającej fanpage. Co piąty badany potwierdził, że dzieje się tak w przypadku wielu marek, a 32% respondentów przyznało, że kupuje kilka marek, jeszcze więcej (41%) je rekomenduje.

Celem omawianych badań było również poznanie przesłanek, które przyświecają internautom będącym fanami stron firmowych w Facebooku. Co czwarty z nich (25%) oczekuje zniżek i promocji, 21% zostaje fanem gdyż jest klientem firmy, a 18% badanych chce pokazać innym, że identyfikuje się z marką. Co dziesiąty internauta korzysta z rozrywkowych aplikacji firmowych, a nieco mniej osób chce mieć pierwszeństwo w uzyskaniu najnowszych informacji o firmie.

Z innych badań przeprowadzonych przez MarketingSherpa wynika, że dla zaawansowanych użytkowników serwisów społecznościowych (posiadających ponad 500 znajomych) otrzymywanie zniżek i promocji jest mniej ważne. Z reguły zostają oni fanami stron firmowych gdyż identyfikują się z marką, oczekują informacji o produktach i usługach firmy, a także są ciekawi jej kultury organizacyjnej, zasad działaniach i pracowników.

Ze statystyk polskich fanepage, które prowadzone są przez serwishttp://Facebooker.pl wynika, że obecnie najpopularniejszymi witrynami w FB wśród polskich internautów są fanpage: Demotywatory (ponad 111 tys. fanów), WOŚP (ponad 84 tys.) oraz I love weekend (63 tys. fanów). Na świecie rekordy popularności biją strony: FarmVille (ponad 22 mln fanów), Texas Hold'em Poker (14 mln fanów) oraz fanpage Michaela Jacksona (11 mln fanów).

Źródło: emarketer.com

Czytaj także:

Zanim kupisz reklamę na Facebooku

Facebook przebija Google