BT ciągle sprzedaje

British Telecommunications rozważa sprzedaż swoich udziałów w Japan Telecom. Potencjalnym nabywcą jest Vodafone.

20-proc. pakiet akcji Japan Telecom, który jest w posiadania brytyjskiego operatora, ma rynkową wartość ok. 2 mld USD. Środki uzyskane z jego sprzedaży posłużą do redukcji długu BT, który wynosi 30 mld GBP. Do końca roku koncern chce go zredukować o jedną trzecią. Jedyną drogą jest wyprzedaż aktywów, ponieważ sektor telekomunikacyjny ma bardzo złe oceny agencji ratingowych, w związku z czym bardzo trudno uzyskać mu kolejne kredyty. BT planuje także sprzedaż działu telefonii komórkoweh BT Wireless i witryny informacyjnej Yello. Aktywa wyprzedają także inne największe europejskie telekomy: France Telecom i Deutsche Telekom.

Nabywcą udziałów w Japan Telecom może być brytyjsko-amerykański Vodafone, którego głównym obiektem zainteresowań jest J-Phone, jeden z trzech największych japońskich operatorów telefonii komórkowej. Obecnie jego struktura własności wygląda następująco: Vodafone - 26%; Japan Telecom - 54%; BT - 20%. Za pośrednictwem tego operatora Vodafone zacznie świadczyć usługi UMTS w czerwcu 2002 r.

Vodafone posiada już 25% akcji Japan Telecom, które nabył za 3,5 mld USD. Zarząd japońskiego koncernu nie wydaje się zachwycony wizją przejęcia przez Vodafone kontrolnego pakietu akcji. „Japan Telecom musi zachować charakter japońskiej firmy” - zastrzega prezes Haruo Murakami. Prawdopodobnie chodzi o ilość przedstawicieli, których Vodafone wprowadzi do rady nadzorczej po zwiększeniu udziałów. Obie firmy mają inny pogląd na tę sprawę.

<i>Źródło: Bloomberg</i>