BSA podsumowuje 2002 r.

W minionym roku policja we współpracy z organizacją Business Software Alliance zabezpieczyła ponad 45 tys. płyt CD oraz 420 komputerów z kradzionym oprogramowaniem.

BSA podsumowuje 2002 r.

BSA ocenia, że producenci oprogramowania z tytułu nielegalnego powielania ich produktów tylko w grudniu 2002 r. stracili ponad 2 mln zł. W całym roku 2002 w ramach ugód piraci zapłacili BSA ponad 700 tys. zł.

"Business Software Alliance w roku 2002 przede wszystkim przeciwdziałało kradzieży własności intelektualnej, przeprowadzając kampanie informacyjne w poszczególnych regionach Polski. Osobom używającym nielegalnego oprogramowania wyjaśnialiśmy, że jest to przestępstwo. Rok 2003 BSA rozpocznie od kolejnych działań edukacyjnych, ponieważ uważamy, że jedynie wzrost świadomości oraz systematyczne zmniejszanie społecznego przyzwolenia na nielegalne kopiowanie i dystrybuowanie może doprowadzić do spadku skali kradzieży programów w Polsce." – powiedział Bartłomiej Witucki – rzecznik prasowy Business Software Allance.

Najbardziej spektakularne działania BSA w 2002 r. miały miejsce w jednej z firm z kapitałem zagranicznym pod Warszawą. Spośród 80 komputerów znajdujących się w firmie, na 70 zainstalowane było kradzione oprogramowanie. W ramach ugody firma zapłaciła 500 tys. zł.

W grudniu policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji przeszukali siedzibę firmy zajmującej się produkcją i dystrybucją napojów energetycznych. Wartość programów komputerowych, na które nie okazano licencji oszacowano wstępnie na kwotę 160 tys. zł.

W 2002 r. rozpoczęła się również największa rozprawa w Polsce o paserstwo programów komputerowych. Jest to pierwsza rozprawa na tak dużą skalę, ponieważ wartość zabezpieczonych podróbek programów komputerowych oszacowano na ponad 1 milion dolarów. Oskarżonym grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Więcej informacji:

http://www.bsa.org