BAS zainwestuje w start-up'y 15-30 mln zł

Powstał fundusz zalążkowy Business Angels Seedfund, który przeznaczy w ciągu półtora roku 15 - 30 mln zł na tzw. start-upy działające w dziedzinie teleinformatyki i biotechnologii, informuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

BAS tworzą inwestorzy: Maciej Grabski i Jacek Kawalec - współtwórcy Wirtualnej Polski, Jędrzej Wittchen - założyciel i twórca firmy sprzedającej wyroby skórzane Wittchen oraz Maciej Duda - prezes zarządu Polskiego Koncernu Mięsnego "Duda", przedsiębiorca roku 2006 wg Ernst&Young.

BAS będzie koinwestował z innymi inwestorami Lewiatan Business Angels, aby zapewnić przedsięwzięciom nie tylko kapitał, ale i know-how oraz kontakty doświadczonych przedsiębiorców.

Na czym polega działanie funduszu zalążkowego? Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Maciejem Grabskim opublikowanego w naszym blogu.

Aktualizacja: 08 marca 2007 14:27

Logo BAS

Business Angel SeedFund ogłosił na dzisiejszej konferencji prasowej szczegóły działalności.

W skład zarządu BAS wejdą:

Maciej Grabski - w latach 90 inwestował w rynek motoryzacyjny. Był pierwszym inwestorem i współtwórcą portalu Wirtualna Polska.

Michał Olszewski - Pomysłodawca i szef Lewiatan Business Angels - sieci aniołów biznesu działającej przy PKPP Lewiatan. Odpowiada za pozyskiwanie projektów inwestycyjnych, selekcję i pozyskywanie obsługi inwestorów, dorawdztwo w negocjacjach.

Krzysztof Mikulski - Przedsiębiorca, wcześniej kierownik projektów internetowych Wirtualnej Polski.

Fundusz chce pozyskać część środków - kilka milionów złotych - z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu wsparcia dla funduszy kapitału zalążkowego. Gdyby się to nie udało, fundusz i tak będzie działać, zapowiedział Maciej Grabski.

Partnerami funduszu są Lewiatan Business Angels - jako baza koinwestorów, Oxford Investment Opporunity Network - sieć inwestorów, która w ostatnich 5 latach dokonała 92 inwestycji w spółki biotechnologiczne i medyczne, Pomorski Park Naukowo-Techniczny - który będzie dostarczał BAS projekty inwestycyjne, w szczególności z obszaru teleinformatyki.

Fundusz zainwestował już kilkaset tysięcy złotych w pierwszą spółkę z branży media/internet. W portfelu ma także jedną firmę biotechnologiczną.

Działalność funduszu będzie często wspierać działalność business-angels (którzy są pojedynczymi inwestorami) oraz przedsięwzięć, które już mają inwestorów np. w postaci innych funduszy.

Fundusz szuka kryształu, spółki, która dzięki naszej inwestycji będzie mogła zabłysnąć na rynku, mówił Grabski.

Więcej: http://www.seedfund.pl/