Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Azureus otwiera serwis z wideo HD i DVD

Azureus, producent jednego z najbardziej znanych klientów sieci wymiany plików BitTorrent, otworzył dzisiaj Zudeo - darmowy serwis z klipami wideo.

W Zudeo można znaleźć zarówno klipy wideo jak i filmy krótko i długometrażowe. Zawiera filmy zamieszczane przez użytkowników oraz obrazy pochodzące od producentów filmowych, np. dokument "Korporacja". Firma prowadzi także rozmowy z kilkoma studiami telewizyjnymi i filmowymi. Filmy będą dostępne przede wszystkim w jakości DVD oraz HD.

Zudeo przypomina inne serwisy filmowe w stylu Youtube - użytkownicy mogą komentować filmy, głosować na nie, dostępna jest "chmura tagów" oraz możliwość wklejenia odnośnika do wideo na własną stronę WWW. Oglądać można kilka kanałów, m.in. zawierający jedynie filmy w wysokiej rozdzielczości. Jednak ze względu na wykorzystaną technolgię, filmy można oglądać dopiero po pobraniu do własnego komputera.

Azureus otwiera serwis z wideo HD i DVD

Nowy Azureus w wersji 3.0 beta jest zintegrowany z serwisem Zudeo

Serwis jest na razie dostępny za darmo. Jak powiedział dla TechCrunch Gilles Bian Rosa, CEO firmy, Zudeo może być doskonałą platformą promocyjną i dystrybucyjną dla producentów filmowo-telewizyjnych, ponieważ nie narzuca ograniczeń ani w jakości ani w długości filmów.

Na rozwój serwisu Azureus otrzymał 12 mln USD od funduszy Redpoint Ventures oraz BV Capital. To dużo, zważywszy, że w pierwszej rundzie finansowania YouTube uzyskał 11 mln USD. Zudeo nie musi też tyle inwestować w łącza - serwis działa w oparciu o sieć peer 2 peer.

Wraz z otwarciem serwisu została zaprezentowana nowa wersja aplikacji Azureus - 3.0 beta, która jest zintegrowana z Zudeo.

http://www.getazureus.com

Patrz także: BitTorrent współpracuje z Hollywood

Aktualizacja: 20 grudnia 2006 14:05

Azureus podpisał umowę z BBC Worldwide, na mocy której amerykańscy użytkownicy programu będą mogli pobierać seriale produkcji BBC. Na razie nie wiadomo czy seriale będą dostępne za darmo. Pewnym jest natomiast, że pliki będą chronione mechanizmami Digital Rights Management.