Axel Springer wkracza do gry o internet

Według danych Gazety Prawnej, Axel Springer planuje uruchomienie własnego portalu internetowego. Wydawnictwo potwierdza, że pracuje nad serwisem Dziennik.pl, odmawia jednak wszelkich komentarzy w tej sprawie. Na razie popularność wszystkich witryn należących do Axel Springer jest cztery razy mniejsza niż portalu Gazeta.pl.

Jak podaje Gazeta Prawna, portal ma czerpać treści z Dziennika. Axel Springer nie wyklucza również wykorzystania zasobów Newsweeka, Faktu i innych wydawnictw koncernu.

Gazeta Prawna pisze, że przedsięwzięcie Axel Springer będzie groźną konkurencją przede wszystkim dla portalu Gazeta.pl.

Jak wynika z badań Gemius/PBI Megapanel z marca 2006 witryny należące do Axel Springer (efakt.pl, newsweek.pl, forbes.pl, olivia.pl, dziewczyna.pl, popcorn.pl, auto-swiat.pl) miały w sumie 10,24% zasięgu w polskim internecie i 1 255 977 real users. Gazeta.pl ma zasięg 39,65% i 4 861 845 real users. Marcowe wyniki Megapanelu nie uwzględniały strony Dziennik.pl, ponieważ pojawiła się dopiero w kwietniu bieżącego roku.

Gazeta Prawna, powołując się na analityków, pisze, że Axel Springer, może być dużym zagrożeniem dla wszystkich polskich portali, jeśli postawi na treści multimedialne oraz serwisy tematyczne. Jednak czołowi gracze nie stoją w miejscu. Portal o2.pl uruchomił niedawno serwis Smog, zawierający krótkie materiały multimedialne. Onet wystartował ze stroną grupującą materiały wideo. Interia szuka prezenterów telewizyjnych. Za WP stoi Telekomunikacja Polska, która właśnie uruchomiła Videostradę. Portal Agory nieśmiało zaczyna dodawać materiały multimedialne uzupełniające artykuły, zapewne plany Axel Springer przyspieszą kroki Gazeta.pl w tym kierunku.