Awaria mBanku - błędy w przelewach

Poważny błąd w mBanku doprowadził dziś do wycieku danych użytkowników i nieprawidłowości w przelewach. Bank internetowy zablokował podgląd historii operacji i część funkcji w serwisie transakcyjnym.

Użytkownicy mBanku otrzymywali dziś przelewy z innymi tytułami w polach nadawca i odbiorca. Choć sumy się zgadzały, awaria mogła zablokować pracę wielu firm, które nie miały informacji, skąd pochodzą pieniądze i co dalej z nimi zrobić.

Przy okazji, informacje dot. innych przelewów mogły dostać się w niepowołane ręce. Na konta bankowe przychodziły dane teleadresowe i numery kont nieznanych osób.

Na forum mBanku swoją historią podzieliło się wielu użytkowników. @pduncz napisał:

Dostałem pensję, jak zawsze o tej porze miesiąca... tylko, że od Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, z którą nie mam nic wspólnego (...) nie nazywam się też Marta K-ska.

Sytuacja jest niebezpieczna zwłaszcza dla małych sklepów internetowych, które otrzymują wpłaty od klientów, lecz nie wiedzą komu wysłać towar.

Niewiele wyjaśnia też pierwszy, króciutki komentarz banku na firmowym blogu:

Informujemy, że w dniu dzisiejszym (29 listopada 2010 r.) z przyczyn technicznych nie będzie dostępny podgląd historii operacji na rachunkach Klientów.

Ponadto informujemy, że część przelewów przychodzących zaksięgowanych w dniu dzisiejszym mogła zawierać nieprawidłowe dane. Kwoty zrealizowanych przelewów były prawidłowe.

Pracujemy nad przywróceniem pełnej dostępności serwisu transakcyjnego. O zmianach będziemy informować na bieżąco.

Nowości w tej sprawie znajdziesz w artykule pt. "mBank załatał dziury".