Autorzy wirusów lubią Britney

Britney Spears znalazła się na pierwszym miejscu listy znanych osób ze świata rozrywki, polityki i biznesu, których nazwiska najchętniej wykorzystywane są przez autorów robaków pocztowych do zainteresowania internautów zainfekowanymi e-mailami. Na drugim miejscu przygotowanej przez firmę Panda Software listy znalazł się Bill Gates.

Autorzy listy zebrali dane z ostatnich siedmiu lat i sprawdzili, jakie nazwiska naczęściej pojawiały się w tytułach lub treści e-maili, w załącznikach do których rozprzestrzeniały się robaki pocztowe.

Lista 10 nazwisk, najchętniej wykorzystywanych przez autorów robaków i wirusów:

1. Britney Spears

2. Bill Gates

3. Jennifer Lopez

4. Shakira

5. Osama Bin Laden

6. Michael Jackson

7. Bill Clinton

8. Anna Kournikova

9. Paris Hilton

10. Pamela Anderson

Jak tłumaczy Patrick Hinojosa z Panda Software, autorzy "złośliwego" oprogramowania często wykorzystują nazwiska znanych osób, by skłonić internautów do otwarcia załączonego do wiadomości załącznika lub kliknięcie na zawarty w niej odnośnik. Technika ta jest tym skuteczniejsza, im więcej w danym czasie mówi się w mediach o osobie, której nazwisko pada w mailu. Warto przypomnieć, że kilka dni temu w Sieci pojawił się koń trojański, rozprzestrzeniający się za pośrednictwem e-maila, mającego zawierać informacje o Michaelu Jacksonie - pisaliśmy o tym w tekście "Samobójstwo Jacksona, czyli koń trojański").

"Autorzy "złośliwego" oprogramowania mogą skorzystać z dwóch podstawowych metod infekowania komputerów. Pierwszą jest wykorzystanie jakiegoś znanego błędu w oprogramowaniu, tak, by wirus czy robak uruchomił się automatycznie, np. po wyświetleniu wiadomości. Druga metoda polega na skłonieniu użytkownika do tego, by sam uruchomił niebezpieczny załącznik - praktyka pokazuje, że ten sposób jest prostszy i skuteczniejszy" - mówi Hinojosa.