Autoryzacja w Internecie

iTel uruchomi w styczniu platformę do autoryzacji i rozliczania transakcji w Internecie.

Spółka iTel została założona na początku września. Jej udziałowcy to Synergies, Transmedia i Hyde Industrial Holding. Partnerami są firmy telekomunikacyjne – Formus, Gemplus i Alcatel.

Platforma ma połączyć użytkowników Internetu z bankami, sklepami lub innymi firmami prowadzącymi handel w Sieci, autoryzując, a jednocześnie zabezpieczając ich transakcje. Obecnie, choć w Polsce istnieją trzy centra autoryzujące transakcje kartami płatniczymi, tylko jedna firma, PolCard, rozlicza transakcje internetowe.

Od niedawna działa też polskie przedstawicielstwo amerykańskiego centrum autoryzacyjnego Planet PaymentCavern, ale firma ta dopiero wchodzi na nasz rynek. Powstała niedawno spółka eCard planuje uruchomienie działalności autoryzacyjnej i rozliczeniowej dopiero pod koniec tego roku.

iTel zamierza wydać na rozwój swojej działalności 3-5 milionów dolarów jeszcze w tym roku.

„Już podpisaliśmy listy intencyjne z dwoma polskimi bankami na świadczenie usług” – powiedział nam Jarosław Nowrotek, szef Synergies. Dodał, że mimo powstawania internetowych centrów rozliczeniowych jedynym konkurentem dla nowej spółki będzie na razie PolCard.

Oprócz rozliczeń i autoryzacji płatności firma zamierza wprowadzić na rynek urządzenie do łączenia się z Internetem przez domową linię telefoniczną bez używania komputera - aparat Web Touch Web produkcji Alcatela. Pozwoli on nie tylko na przeglądanie stron WWW i korzystanie z poczty elektronicznej, ale także na dokonywanie bezpośrednich płatności w Internecie za pomocą kart z mikroprocesorem.

Wstępna cena aparatu, który trafi do sprzedaży w styczniu, wynosi 1,5 tysiąca złotych, ale założyciele firmy zapowiadają, że będą starali się obniżyć ceny przy pomocy swoich przyszłych partnerów handlowych.