Autor wirusa złapany

Hiszpańska policja aresztowała 23-letniego mieszkańca Madrytu, podejrzewanego o stworzenie i wprowadzenie do Sieci robaka Raleka, rozprzestrzeniającego się w podobny sposób jak osławiony Blaster.

Raleka "zaatakował" w sierpniu - robak zainfekował ponad 120 tys. komputerów na całym świecie, wykorzystując do tego krytyczny błąd w zabezpieczeniach systemów Windows XP i 2000. "Insekt" umożliwiał również hakerom uzyskiwanie nieautoryzowanego dostępu do "zarażonych" komputerów.

Z informacji udostępnionych przez hiszpańską policję wynika, że aresztowany mężczyzna znany jest jako "900K" - ma on być liderem grupy hakerów Akelarre. Jego personaliów nie podano.

"Jednostki zajmujące się ściganiem przestępców komputerowych są coraz lepiej przygotowane do swoich zadań - dlatego też autorzy wirusów powinni poważnie zastanowić się, czy warto ryzykować, pisząc i dystrybuując różnego rodzaju robaki i wirusy komputerowe" skomentował Graham Cluley z firmy Sophos (zajmującej się produkcją oprogramowania antywirusowego).