Autor Zotoba aresztowany

Turecka policja aresztowała autora wirusa Zotob, którym okazał się obywatel Turcji. Jego wspólnika aresztowały służby specjalne Maroka.

Osiemnastoletni Marokańczyk Farid Essebar ("Diabl0") był obiektem poszukiwań FBI po tym jak wpuścił do sieci jednego z najbardziej zjadliwych robaków ostatniego półrocza. Zotob spowodował ogromne straty w amerykańskich stacjach telewizyjnych oraz gazecie New York Times. Odnalezienie Diablo nie było zbyt trudne - w kodzie robaka znajdowały się liczne odwołania do jego pseudonimu, a połączenia kontrolne były nawiązywane przez serwer IRC o nazwie "diabl0.turkcoders.net".

Wirus zawierał również pozdrowienia dla wspólnika Marokańczyka, dwudziestojednoletniego Turka Atylli Ekici ("Coder"). W ubiegły piątek obaj zostali aresztowani i postawieni przed sądem. Jednym z zarzutów była próba wyłudzenia pieniędzy.

Obaj podejrzani zostali zatrzymani na wniosek amerykańskiego FBI. Jest to niewątpliwie jedno z najszybszych aresztowań w sprawie o autorstwo złośliwego kodu.