Audioteka.pl rozmawia z inwestorem

Właściciele Audioteki podjęli decyzję o rozszerzeniu grona udziałowców. W tym roku sklep z audiobookami ma zwiększyć tempo sprzedaży o 100 proc.

MDPL (spółka prowadząca sklep z audiobookami Audioteka.pl) należy w połowie do spółki Maxioma. Kolejne 50 proc. udziałów posiada notowana na GPW spółka K2 Internet SA.

Obecnie przedstawiciele spółki rozmawiają z funduszem venture capital o potencjalnej inwestycji rzędu 1,5 - 2 mln zł. Nie wiadomo o jaki fundusz dokładnie chodzi; dowiedziałem się tylko, że jest to podmiot zagraniczny.

Rozważana jest także oferta prywatna do większej liczby udziałowców i debiut na rynku New Connect. Spółka wykorzysta te środki do dalszego rozwoju platformy sprzedaży i intensyfikację działań marketingowych.

"Spółka zwiększy w tym roku sprzedaż przynajmniej o 100% i podobne tempo chcielibyśmy utrzymać w przyszłości. Patrząc na wielkość potencjalnego rynku wycena poniżej 10-12 mln zł byłaby dla nas raczej mało atrakcyjna" - komentuje Marcin Beme, członek Rady Nadzorczej MDPL Sp. z o.o. - "Jesteśmy leaderem sprzedaży audiobooków w formie plików do pobrania. Chcemy być leaderem tego rynku w ogóle, czyli sprzedawać znacznie więcej plików niż sprzedaje się obecnie audiobooków na płytach CD. Dzięki wygodzie korzystania z audiobooków jaką oferuje nasz serwis, dzięki współpracy z producentami telefonów (Nokia), dzięki współpracy z operatorami GSM (Orange) może stać się to możliwe nawet w ciągu dwóch lat."

Audioteka.pl rozmawia z inwestorem

W marcu spółka MDPL pozyskała fundusze na dalszy rozwój z PARP. Kwota dofinansowania ze środków Unii Europejskiej wyniosła 617 tys. zł. Środki miały zostać przeznaczone na komunikację marketingową.

Polski rynek audiobooków, choć nadal młody, z roku na rok zwiększa swoją ofertę. Obecnie oferowanych jest łącznie 1420 polskich tytułów, a wartość rynku wzrosła w 2009 r. do 19,9 mln zł - wynika z raportu Nexto.pl.