Apple zamknie iTunes we Francji?

Francuski parlament pracuje nad prawem, które ma zmusić Apple Computer do zmian w internetowym sklepie muzycznym iTunes. Francuzi chcą, by sprzedawana w nim muzyka była kompatybilna ze wszystkimi odtwarzaczami MP3, a nie tylko produkowanym przez koncern iPodem.

Zaproponowane rozwiązania prawne mają wymusić na firmie Apple usunięcie z oferowanych przez sklep iTunes plików muzycznych systemu zabezpieczeń DRM (Digital Rights Management), lub zmodyfikowanie go w taki sposób, by muzyka sprzedawana w iTunes mogła być bez problemu odtwarzana w dowolnym dostępnym na rynku odtwarzaczu plików MP3. System zabezpieczeń DRM został stworzony, by przeciwdziałać wykorzystywaniu danych cyfrowych wbrew woli wydawcy, głównie po to, by chronić prawa autorskie twórców. Analitycy spodziewają się, że jeśli uchwalane właśnie prawo ostatecznie wejdzie w życie, koncern Apple po prostu zamknie francuski oddział iTunes. Oczywiście inne muzyczne sklepy internetowe działające na terenie Francji również będą musiały się do nowego prawa dostosować, ale sprzedają one znacznie mniej plików muzycznych niż iTunes, więc nowe prawo traktują raczej jako swoją szansę na sukces. O innych, planowanych zapisach w tej ustawie pisaliśmy w materiale "P2P legalne we Francji?".

Francuzi chcą otwarcia iTunes, gdyż ma to w ich mniemaniu pomóc w walce z piractwem komputerowym. Francuscy parlamentarzyści mają nadzieję, że dzięki takim inicjatywom muzyczny rynek internetowy stanie się bardziej przyjazny dla konsumentów, którzy będą mieli łatwiejszy dostęp do legalnych plików MP3. Nietypowe zapisy ustawy budzą sprzeciw również branży muzycznej, o czym informowaliśmy w artykule "Podatek na P2P - muzyczna branża grozi". W nowym prawie zawarte są zapisy o grzywnach za nielegalne pobieranie muzyki z Internetu. Ludzi dzielących się nielegalnymi zasobami za pomocą sieci peer-to-peer czekają jeszcze surowsze kary. O pomysłach francuskich ustawodawców pisaliśmy niedawno w materiale "Ważą się losy francuskich użytkowników P2P".

Francuski parlament to nie jedyne zagrożenie dla pozycji koncernu Apple. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że giganci Amazon i Google również mają chrapkę na kawałek muzycznego tortu i zamierzają otworzyć swoje własne internetowe serwisy muzyczne. Niemniej wypchnięcie iTunes z rynku nie będzie łatwym zadaniem. Firma Apple, za pośrednictwem internetowego sklepu muzycznego iTunes, sprzedaje obecnie ponad 75% ogólnej liczby wszystkich legalnie kupowanych utworów muzycznych w całym światowym Internecie.