Apple usuwa 1% aplikacji z App Store

Apple postanowiło usunąć ze sklepu App Store ponad 1000 aplikacji chińskiej firmy Molinker. Powód? Publikowanie przez nią fałszywych, bardzo pochlebnych dla swoich produktów recenzji i ocen użytkowników.

Sklep App Store oferował dokładnie 1011 aplikacji firmy Molinker. Na jej nieszczęście jeden z czytelników blogu iPhoneography (podpisujący się jako SCW) zauważył, że sporo z nich dysponowało prawie samymi maksymalnymi 5-gwiazdkowymi ocenami (często było ich około 50) oraz pozytywnymi recenzjami pisanymi w tym samym tonie.

Internaucie wydało się to bardzo podejrzane. Postanowił więc zająć się sprawą i wysłał e-mail do Phila Schillere - szefa marketingu Apple. Opisał w nim dokładnie kilka nieuczciwych przypadków, poprosił o bardzo "głębokie ich sprawdzenie" oraz zaznaczył, że może się założyć, iż deweloper korzystał ze swoich kodów promocyjnych do nabijania sobie ocen.

Phil Schiller nie zbagatelizował opisanych przez SCW podejrzeń i postanowił ostro potraktować nieuczciwą firmę. Zgodnie z jego decyzją jej wszystkie 1011 aplikacji (stanowiły one aż 1% zasobów sklepu Apple) zostały usunięte z oferty App Store.

Zaistniała sytuacja potwierdza, że do recenzji i ocen wystawianych pod różnymi produktami w Internecie trzeba raczej podchodzić bardzo ostrożnie.