Apple szykuje narzędzie do blokowania nieautoryzowanych kopii iOS

Możliwe, że już niedługo producentowi iPhone'a i iPada uda się skutecznie blokować nieautoryzowane wersje swojego systemu operacyjnego iOS. Firma właśnie aplikuje w sprawie zaawansowanego patentu do wyszukiwania urządzeń i informowania ich użytkowników o zaistniałej sytuacji.

Jak informuje portal Ars Technica, Apple zaprojektowało zaawansowany system do wyszukiwania posiadaczy nieautoryzowanych urządzeń z iOS. Wszystko za sprawą patentu zatytułowanego "Systems and Methods for Identifying Unauthorized Users of an Electronic Device" (Systemy i Metody Identyfikowania Nieautoryzowanych Użytkowników Urządzeń Elektronicznych). Umożliwia on identyfikacje urządzeń z tym systemem operacyjnym i rozróżnienie ich pod względem stanu autoryzacji kopii iOS.

Wyszukiwanie

Firma właśnie złożyła projekt w amerykańskim urzędzie patentowym. Kluczową jego częścią jest tajemniczy system wyszukiwania, który umożliwiać będzie odnalezienie użytkownika podejrzanego iPhone’a i iPada na wiele różnych sposobów. Wśród nich są między innymi analizy głosu oraz zdjęć, a także - co może wydawać się kontrowersyjne - analiza rytmu bicia serca oraz włamywanie się na urządzenie. Prócz tego wymieniono inną tajemniczą kategorię określoną jako "inne czynności, które mogą wychwycić podejrzane zachowanie".

I adekwatna reakcja

Jeśli system Apple’a znajdzie podejrzanego i zweryfikuje na jego urządzeniu nieautoryzowaną kopię iOS automatycznie podejmie jedno lub wiele działań. Wśród nich znajduje się między innymi program automatycznej ochrony danych czy po prostu poinformowanie poprzez iPhone’a lub iPada użytkownika o zaistniałym fakcie.

Inne metody działania polegają na stworzeniu zewnętrznej kopii zapasowej aplikacji i danych użytkownika znajdujących się w urządzeniu, a następnie jego wyczyszczenie. Patentowy system umożliwia także lokalizowanie użytkowników nieautoryzowanych wersji iOS za pomocą fotografii, lokalizatora GPS, a także monitorowanie wykonywanych połączeń i inne podobne czynności.

Ukłon w stronę użytkowników prywatnych i biznesowych

Internauci przewidują, że system ten nie będzie przeznaczony do wyłapywania użytkowników korzystających np. z jailbrake’a. Paten ma przede wszystkim umożliwiać informowanie użytkowników o potencjalnie niebezpiecznym oprogramowaniu i aplikacjach zainstalowanych w ich urządzeniach. Pozwoli on także skutecznie blokować np. skradzione telefony i tablety oraz zabezpieczyć dane poprzedniego, prawowitego użytkownika. Druga opcja na pewno będzie mile widziana przez firmy, które nie będą się musiały tak martwić o kradzież i wykorzystywanie przez osoby trzecie tzw. "wrażliwych danych" znajdujących się czesto na urządzeniach pracowników.