Apple sprzedał więcej iPhone`ów

W pierwszym kwartale obecnego roku finansowego koncern z Cupertino wypracował zysk netto rzędu 3,38 mld USD. To niemal o połowę więcej niż rok wcześniej. Tak duży wzrost to głównie zasługa lepszej sprzedaży telefonów iPhone i komputerów Mac.

W okresie rozliczeniowym przypadającym na ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku nabywców znalazło ponad 8,7 mln iPhone`ów. To dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2008 roku. Sprzedaż komputerów Mac przekroczyła 3,36 mln sztuk i była o 33 proc. wyższa niż rok wcześniej. Istotny wpływ na wzrost sprzedaży wspomnianych urządzeń Apple miało ich wprowadzenie na nowe rynki - m.in. w regionie Azji i Pacyfiku. O 8 proc. spadła zaś sprzedaż odtwarzaczy iPod. W ostatnim kwartale ubiegłego roku sprzedano 21 mln takich urządzeń.

Dobra sprzedaż przyczyniła się do zwiększenia rentowności firmy. Kwartalne obroty Apple wyniosły ok. 15,68 mld USD i były niemal o 4 mld USD wyższe niż rok wcześniej. Koncern zarobił ok. 3,38 mld USD. W 2008 roku zysk netto wyniósł 2,26 mld USD. Władze Apple spodziewają się, że w drugim kwartale trwającego roku rozliczeniowego przychody firmy przekroczą 11 mld USD. To szacunki nieco wyższe od prognoz analityków, którzy zakładają, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. Apple zarobi ok. 10,4 mld USD. Warto nadmienić, że w minionym kwartale zmieniły się warunki księgowania przychodów ze sprzedaży terminali iPhone oraz usług Apple TV.

Zdaniem przedstawicieli koncernu na wyniki wpłynie również planowana na 27 stycznia br. premiera nowych produktów. "W tym roku zamierzamy wprowadzić na rynek nowy innowacyjny produkt" - podkreśla Steve Jobs, dyrektor generalny Apple. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że za dwa dni Apple może zaprezentować wyposażone w ekran dotykowy, przenośne urządzenie pozwalające m.in. na korzystanie z Internetu i oglądanie telewizji. Przedstawiciele koncernu oficjalnie nie komentują tych doniesień. Amerykański koncern zamierza również rozwijać ofertę usług związanych z działalnością reklamową. Na początku stycznia br. przedstawiciele firmy poinformowali o przejęciu wyspecjalizowanej w dostarczaniu treści reklamowych na urządzenia mobilne firmy Quattro Wireless.

Czytaj też:

Apple zajmuje 99% rynku sprzedaży aplikacji mobilnych

Oskarżenia Nokii wobec Apple coraz większego kalibru

AMD wreszcie przynosi zyski - po trzech latach strat