Apple skarży Apple

W ostatnich dniach kompania muzyczna założona przez grupę The Beatles - Apple złożyła pozew do sądu przeciwko korporacji Apple Computer. W złożonym pozwie zarzucają oni swoim komputerowym imiennikom złamanie zasad umowy obowiązującej pomiędzy obydwoma podmiotami.

W pierwszym okresie swojego istnienia korporacja Apple Computer została zaskarżona przez założoną wcześniej kompanię muzyczną Beatlesów za bezprawne wykorzystywanie ich nazwy. Doszło wtedy między obydwoma firmami do ugody, która zakładała, iż Apple Computer nie będzie produkował sprzętu przeznaczonego na rynek muzyczny. Tak się jednak nie stało i już pierwsze Maki umożliwiające słuchanie muzyki za pomocą dodatkowych głośników wzbudziły falę protestów ze strony kompanii muzycznej.

Kulminacja nadeszła jednak wraz z pojawieniem się na rynku przenośnego odtwarzacza iPod oraz serwisu internetowego iTunes, który do tej pory sprzedał już ponad 10 milionów utworów. Te dwa ostatnie elementy są w tym wypadku głównym powodem wniesienia pozwu. Do tej pory korporacja Apple Computer w wyniku złożonych pozwów zapłaciła na rzecz kompanii muzycznej Apple ponad 50 milionów USD odszkodowania.