Apple pozwie organizatorów Euro 2012?

Czy prezentacja polsko-ukraińskiej oferty organizacji piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 r., pokazana w Cardiff w kwietniu br. jest plagiatem? Animowany fragment prezentacji, przedstawiający tańczące sylwetki ludzkie nasuwa bowiem wyraźne skojarzenia z reklamą odtwarzacza iPod firmy Apple. Zdaniem dziennikarzy tygodnika "Wprost" amerykański koncern rozważa podjęcie kroków prawnych w tej sprawie.

Zarzuty o plagiat reklamy iPoda dotyczą kilkudziesięciosekundowej animacji, przedstawiającej tańczące i grające w piłkę postaci. Dodatkowo, również podkład muzyczny do owej animacji jest łudząco podobny do tego, który firma Apple zastosowała w reklamie swojego produktu. Serwis internetowy tygodnika "Wprost" poinformował, iż centrala firmy została już o sprawie poinformowana przez polski oddział; teraz rozważane jest wejście na drogę sądową przeciw Sztabowi Projektu EURO 2012.

Apple pozwie organizatorów Euro 2012?

Kadr z reklamy iPoda (źródło: YouTube)

Przedstawiciele sztabu organizacyjnego mistrzostw (m.in. jego przewodniczący Michał Nykowski oraz szef projektu Adam Olkowicz) oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej, odrzucają zarzuty, jako całkowicie nieuzasadnione. Na oficjalnej stronie komitetu organizacyjnego mistrzostw znalazło się ponadto oświadczenie, odnoszące się do publikacji tygodnika "Wprost", w którym czytamy m.in.:

"Sztab Projektu EURO 2012 pragnie podkreślić, że jest to w pełni oryginalne rozwiązanie grafiki video, w którym użyto powszechnie stosowaną technikę wizualizacji. (...)Wskazany przez tygodnik fragment jest jedynie małą częścią ponad trzydziesto minutowej prezentacji.(...) Wykonany został w technologii, która jest bardzo często wykorzystywana w produkcjach video realizowanych dla potrzeb reklamy, teledysków, czy prezentacji. W Internecie można znaleźć bardzo liczne przykłady stosowania tej technologii. (...) Do tego krótkiego fragmentu nagrano specjalnie skomponowany utwór muzyczny z tekstem w języku angielskim mówiącym o polsko-ukraińskiej kandydaturze."

Apple pozwie organizatorów Euro 2012?

Kadr z polsko-ukraińskiej prezentacji kandydatury do organizacji Euro 2012 (źródło: YouTube)

Pełna treść oświadczenia Sztabu Projektu EURO 2012 znajduje się na stronie e2012.org.