Apple pozwało Amazon za użycie nazwy Appstore

Amazon uruchomił sklep Appstore oferujący aplikacje dla systemu Android, który jest największym rywalem Apple wśród systemów operacyjnych smartfonów i tabletów. Firma Steve'a Jobsa pozwała jednak Amazon za bezprawne wykorzystanie jej znaku usługowego.

Jak poinformował Wall Street Journal, Apple w piątek oskarżyło Amazon o naruszenie jego praw do nazwy App Store. Producent iPhone'a i iPada wystąpił do sądu o wydanie zakazu używania tej nazwy przez Amazon oraz o przyznanie odszkodowania.

Wyrażenie App Store znajduje się na liście znaków usługowych Apple, którą firma udostępnia na swojej stronie. Amazon zastosował inną formę zapisu, jednakże trzeba przyznać, że ich Appstore nie wiele różni się od App Store firmy Apple.

Amazon w swoim sklepie sprzedawaje aplikacje dla systemu Google Android, którego przychody ze sprzedaży aplikacji wzrosły w zeszłym roku o 861,5 procent, co stanowiło 4,7 proc. udziału w przychodach rynku sklepów z aplikacjami. Apple ciągle dominuje z 82,7 procentami, jednakże zanotowało dziesięcioprocentowy spadek w stosunku do roku ubiegłego.

Nieporozumienie w sprawie nazwy sklepu Amazon jest tym ciekawsze, że obie firmy pozostają we współpracy na innych polach. Produkty Apple są sprzedawane w sklepie Amazon. Trwają też negocjacje dotyczące prowizji jaką Apple powinno pobierać od e-booków rozprowadzanych w iOS za pomocą aplikacji Kindle. Firma Steve’a Joba uważa, że powinna wynosić 30 procent.