Apple iPad A4 idealny dla iPhone

Układ A4 będący sercem najnowszego iPada firmy Apple może zostać z powodzeniem zastosowany na rynku smartfonów - komentują analitycy.

Czytaj więcej:

Polecamy:

iPad - podstawowe informacje:

  • 9,7-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli,
  • ekran dotykowy w technologii multi-touch,
  • grubość 0,5" i waga 680 g,
  • wbudowany akcelerometr, kompas, mikrofon,
  • procesor Apple A4 1 GHz (CPU, grafika i I/O zintegrowane w jednym układzie),
  • bateria iPada o wytrzymałości do 10 godzin pracy na jednym ładowaniu.
  • połączenie 802.11n WI-Fi i Bluetooth 2.1+EDR,
  • dysk SSD o pojemności 16, 32 lub 64GB,
  • cena - w zależności od pojemności dysku - 499, 599 lub 699 USD (z modemem 3G: 629, 729 lub 829 USD)

Apple zaprezentowało w ubiegłym tygodniu urządzenie iPad, pierwsze innowacyjne urządzenie firmy od premiery iPhone. Tablet oferujący 9,7 cali został zaprojektowany z myślą o przeglądaniu zasobów sieci, zabawie w gry komputerowe, czytaniu ebooków i oglądaniu wideo. Steve Jobs podczas prezentacji urządzenia powiedział, że iPad znajduje się pomiędzy iPhone, a MacBookiem.

Sercem iPada jest układ 1GHz Apple A4. Steve Jobs powiedział, że to "najbardziej zaawansowany podzespół jaki wyprodukowało Apple". Warto nadmienić, że za stworzenie jego architektury odpowiada konkretnie spółka P.A Semi, przejęta przez Apple w 2008 r.

1GHz Apple A4 zaoferuje procesor, grafikę oraz I/O w jednym chipie. Układ zaoferuje też wspomaganą sprzętowo grafikę OpenGL. Dzięki temu możliwe jest wyświetlanie na iPadzie filmów wideo o rozdzielczości do nawet 720p (HD). Jednocześnie bateria iPada powinna wystarczyć na nawet10 godzin pracy po jednym ładowaniu.

iPad ma wiele wspólnego z iPhone - oba urządzenia korzystają z układów o niskim poborze mocy i są przygotowane do pracy w środowisku iPhone Os. Bardzo możliwe, że już niedługo doczekamy się prezentacji nowej wersji układu A4 przeznaczonej dla smartfona - twierdzi Nathan Brookwood analityk z amerykańskiej Insight 64.

"Zastosowanie różnych odmian A4 mogłoby znacznie przyspieszyć działanie smartfonów" - dodał Brookwood. analityk dodał, że A4 uzyskuje naprawdę "oszałamiające" wyniki prędkości i pozwala niemal natychmiast uruchamiać aplikacje na iPada czy zmieniać na nim obraz do pozycji horyzontalnej.

Z tym twierdzeniem zgadza się Jim McGregor, strateg technologiczny w In-Stat. McGregor stwierdził, że zastosowanie zmodyfikowanej wersji A4 rozwiązałoby wiele problemów, z którymi obecnie mierzy się iPhone - m.in. wydłużyłoby czas pracy smartfona i poprawiło jego wydajność.

Apple dotychczas ogłaszało nową wersję iPhone raz na rok. iPhone 3GS korzystający z układu Arm firmy Samsung został zaprezentowany rok po premierze iPhone. Wiele wskazuje na to, że w styczniu 2011 doczekamy się kolejnej odsłony smartfona - tym razem wyposażonej w nowy układ A4.

Analitycy zgodnie twierdzą, że układ A4, choć niewątpliwie ciekawy dla rynku mobilnego, w najbliższym czasie nie stanie się oddzielną platformą dla produktów Apple. Aktualnie większość urządzeń Mac i desktopów Apple bazuje na układach Intela. Apple przez długi czas starało się dostosować Mac OS X do tej architektury. Teraz, gdy to się wreszcie udało, firma będzie chciała wykorzystać swój sukces.