Apple iPad 2 - nowy król tabletów

Apple przedstawiło światu "sprzęt roku 2011". Wiele wskazuje, że nie są to tylko przechwałki. iPad 2 jest szybszy, lżejszy i cieńszy od poprzednika. Posiada dwie kamery, iOS 4.3 z aplikacjami FaceTime i PhotoBooth, a także baterię wytrzymują 10 godzin pracy. Rusza 11 marca w cenie 499 dolarów!

Apple iPad 2 - nowy król tabletów

Apple iPad 2

Polecamy:

Zobacz też:

Więcej informacji:

Prezes Apple Steve Jobs poprowadził spotkanie i z wielką satysfakcją mówił o nowym iPadzie. Wydaje się, że jest w całkiem niezłej formie.

iPad 2 oraz iPad 1: porównanie grubości.

iPad 2 z okładką...

... I okładka jako "podstawka" iPada.

Złącze HDMI

Przełomowe urządzenia mobilne Apple - iPod touch, iPhone, iPad.

Wszystko na to wskazywało i STAŁO SIĘ. Apple pokazało swój nowy tablet - iPad 2. Podczas konferencji w San Francisco (Yerba Buena Center for the Arts), Steve Jobs i jego współpracownicy przekonywali, że jesteśmy właśnie świadkami rewolucji w mobilnym świecie.

Prezes Apple zaczął przewrotnie, pytając czy będzie to rok papugowania. Mówił, że większość tabletów i tak przegrywa w starciu z pierwszym iPadem, ale firma nie ma zamiaru osiąść na laurach.

iPad 2 - zupełnie nowy design

Nowy iPad rzeczywiście różni się od "ojca tabletów". Po pierwsze: jest znacznie szybszy. Dwurdzeniowy procesor o nazwie A5 oznacza 2 razy więcej CPU, a w porównaniu z iPadem 1, wyświetlanie grafiki będzie nawet dziewięć razy szybsze!

iPad 2 posiada dwie kamery, w tym kamerę z przodu urządzenia, która przyda się podczas rozmów wideo. Oczywiście, jest też wbudowany żyroskop i akcelerometr.

Tablet jest o jedną trzecią cieńszy od "jedynki", ma tylko 8,8 mm grubości, czyli mniej niż iPhone 4 (9,3 mm). Jest też lżejszy od poprzednika, waży tylko 1,3 funta (przy 1,5 funta iPada 1).

Premiera już w marcu!

W sprzedaży iPad 2 pojawi się 11 marca w USA, a także 25 marca 2011 r. w 26 kolejnych państwach, takich jak Australia, Kanada, Francja, Niemcy, Japonia i Wielka Brytania (również w Polsce!). Cena początkowa to 499 dolarów.

Urządzenie będzie można kupić w sześciu wersjach, które różnią się pojemnością karty pamięci (16, 32, 64 GB) i obsługą sieci 3G.

Co niezwykłego w iPadzie drugim?

iPad 2 posiada wiele ciekawych funkcji. Pierwszą z nich jest złącze HDMI, z pomocą którego możliwe jest połączenie tabletu z telewizorem. Urządzenie osiąga rozdzielczość HD 1080p dla wszystkich aplikacji. Świetnym dodatkiem są również tzw. okładki (ang. covery), które mogą służyć jako podstawki pod iPada 2 - na przykład w trakcie wideokonferencji.

Nowy tablet wchodzi na rynek wraz z systemem iOS 4.3, posiadającym wiele rozszerzonych możliwości i nowych funkcji. Jest wśród nich znacznie poprawiona wydajność przeglądarki Safari, która wyświetla teraz JavaScripty dwukrotnie szybciej niż dotąd.

iOS 4.3, a wśród aplikacji Photo Booth, FaceTime, iMovie i Garage Band. Poprawione iTunes

Poprawiono niektóre funkcje AirPlay i iTunes, które umożliwia odtąd szybsze dzielenie się swoją muzyką z komputerem, bezpośrednio z urządzenia iOS.

Kolejne nowości w iPadzie 2 nadchodzą wraz z dwiema kamerami. Pierwszą jest Photo Booth, znana aplikacja z systemów Mac OS, służąca do robienia zdjęć z pomocą kamery internetowej i kręcenia filmów. Jest też długo zapowiadany FaceTime, który umożliwia rozmowy wideo pomiędzy dwoma iPadami, iPadem a iPhone'm/iPodem touch, a także między iPadem i Makiem.

iOS 4.3 będzie można bezpłatne pobrać już 11 marca. Wspiera oba iPady, iPhone'y w wersji GSM, a także trzecią i czwartą generację urządzeń iPod touch. Wraz z nową wersją mobilnego systemu, Apple wprowadza też dwie nowe aplikacji.

Pierwszą z nich jest edytor filmów - iMovie, który ułatwia m.in. publikację filmów w serwisach, takich jak YouTube, Facebook, Vimeo, CNN iReport i iTunes.

Drugą jest świetny program Garage Band znany z wersji dla Mac OS X. Aplikacji pozwoli nam "zostać muzykami", nawet jeśli kompletnie brak nam słuchu. Pozwala na wirtualną grę na wielu instrumentach, ale także podłączenie własnych instrumentów i nagrywanie audio w 8 ścieżkach. Duże wrażenie zrobił na nas pokaz z pianinem - dzięki dynamicznej klawiaturze można grać określone nuty głośniej lub ciszej.

iPad 2 - będzie polska wersja językowa

iPad 2 posiada 9,7-calowy ekran pojemnościowy, który osiąga rozdzielczość 1024 x 768 px. Już 25 marca 2011 r. pojawi się w Polsce - w pełnej polskiej wersji językowej.

Zobacz pełną specyfikację nowego iPada.

Nie tylko iPad drugi

Podczas spotkania Steve Jobs przedstawił również ostatnie sukcesy innych produktów Apple. Zaczął od iBooks, z którego pobrano już ponad 100 mln książek. Dla klientów dobrą informacją powinna być współpraca firmy z wydawnictwem Random House, które już w marcu udostępni w iBookstore aż 17 000 książek.

Duży sukces odniósł również App Store, w którym klienci Apple zostawi już ponad 2 mld dolarów. Najwięcej kupowali użytkownicy iPhone'a, a popularny smartfon sprzedał się już w 100 mln egzemplarzy.

Apple jest obecnie drugą najwyżej wycenianą firmą świata, tuż za naftowym gigantem - Exxon Mobil. Wartość producenta iPada przekracza nawet 300 mld dolarów.