Apple chce pełnej kontroli nad publikacjami iPada

Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Gazet obawia się, że Apple chce, by publikacje na iPadzie były dostępne wyłącznie dzięki subskrypcjom sprzedawanym za pomocą App Store. Wczoraj organizacja ta zaprotestowała przeciwko narzucaniu wydawcom tego modelu sprzedaży.

Dzięki subskrypcjom w iTunes rozprowadzane jest pierwsze wydawnictwo ukazujące się wyłącznie na iPadzie, czyli amerykańskie The Daily.

Działania Apple wskazują, że firma ta chce by wszelkiego rodzaju prasa dostępna na ich tablecie była rozpowszechniana tylko w App Store. W ten sposób Apple uzyska dodatkowy dochód z prowizji oraz kontrolę na wszelkimi udostępnianymi treściami.

Z drugiej strony wydawcy zostaną pozbawieni możliwości przedstawienia czytelnikom różnych form płatności za tabletową wersje swoich publikacji oraz utracą ważne informacje o czytelnikach elektronicznej prasy.

Wczoraj Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Gazet (ENPA) w informacji prasowej przedstawiło swoje obawy, co do takiej postawy firmy Apple. Zachęca też firmy technologiczne do zapewnienia czytelnikom dostępu do treści bez restrykcyjnych warunków.

ENPA obawia się, że Apple już w niedługiej przyszłości wprowadzi nowe warunki zarówno dla prenumeratorów internetowych, jak i drukowanych wydawnictw, którzy do tej pory cieszyli się pełnym dostępem do tych publikacji na iPadzie.

Wiceprezes ENPA Valdo Lehari Jr dodaje, że wydawnictwa drukowane nadal tworzą niesamowity zakres wiadomości i informacji. W obecnej sytuacji nowe internetowe i mobilne modele biznesowe często działają w połączeniu z wersjami drukowanymi.