Apple-1 sprzedany za 133 tysiące funtów

We wtorek, w domu aukcyjnym Christie w Londynie, sprzedano jeden z pierwszych komputerów osobistych Apple-1 za 133 250 funtów, czyli jakieś 635 tysięcy złotych. Już przed aukcją wyceniono, że przedmiot aukcji może pójść za podobną cenę.

Szacuje się, że przed założeniem Apple Computer, Inc. w 1977 roku wyprodukowano i sprzedano 200 komputerów Apple-1 w cenie 666 dolarów i 66 centów. Gdy na rynek wypuszczono Apple II, pierwszy oficjalny produkt firmy, wiele komputerów Apple-1 odzyskano jako element transakcji. Obecnie wiadomo tylko o 50 istniejących egzemplarzach.

Spośród tych dwustu komputerów, Apple-1 sprzedany na aukcji Christie to numer 82. Jest to ten sam komputer, który został w listopadzie 2009 r. sprzedany na eBayu przez użytkownika "apple1sale" użytkownikowi "julescw72". Zwycięzca zapłacił wtedy 50 tys. dolarów (nieco ponad jedną trzecią obecnej ceny). Zwycięzcą wczorajszej aukcji był z kolei włoski kolekcjoner Marco Boglione.

Oryginalny Apple-1 sprzedawany był jako kompletna płyta główna z 4KB pamięci, lecz bez obudowy, zasilania, klawiatury i monitora. Zestaw sprzedany na aukcji zawiera oryginalne opakowanie, instrukcję, interfejs na kasety wraz z podstawową taśmą, dokumentację i list od Steve'a Jobsa.

Znawca starych komputerów, Eric Rucker powiedział, że niektóre elementy sprzętu nie wyglądają na oryginalne. Procesor to plastikowy Rockwell, a nie biały ceramiczny MOS. Zdaje się, że to mieli na myśli w Christie, pisząc o kilku późniejszych dodatkach.

Na aukcji pojawił się Steve Woźniak, współzałożyciel firmy i wynalazca Apple-1.