App Store na czele, Android Market goni

Cztery największe sklepy z aplikacjami dla "komórek" przyniosą w 2011 r. nawet 3,91 mld dolarów. To skok o ponad 65% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Na pozycji lidera umocni się App Store dla iOS, ale znacznie zyska też Android Market.

Firma badawcza IHS iSuppli przyjrzała się wynikom finansowym sklepów z mobilnymi aplikacjami. Cztery największe app store'y, należące do Apple, Google, Nokii i RIM, w 2010 r. przyniosły tym firmom 2,36 mld dolarów. Tylko dwa lata temu, w 2009 r. ich przychody wyniosły tylko 831 mln dol.

Twórcy raportu uważają, że sklepy z aplikacjami przyniosą w tym roku prawie 4 mld dolarów. Duży wpływ mają na to gry mobilne, takiej jak "Angry Birds", które otwierają listy bestsellerów.

App Store i długo, długo nic...

Rok 2011 ma być rokiem App Store. Sklep z aplikacjami dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod czy iPad przyniesie Apple o 69,2 proc. przychodów więcej niż w ubiegłym roku. Firma zarobi na oprogramowaniu 2,91 mld dolarów, zdobywając tym samym niemal trzy czwarte rynku mobilnych aplikacji.

Szybki wzrost czeka także sklep Google. Android Market wyprzedzi sklepy RIM i Nokii, a jego przychody wzrosną o 295,5 proc. (!) w porównaniu z 2010 r., osiągając ponad 400 mln dolarów.

Spodziewane przychody Nokia Ovi Store to 315 mln dolarów. BlackBerry App World (RIM) zarobi zaś 165 milionów. Coraz więcej aplikacji pojawia się także w sklepie Windows Marketplace, który może wstrząsnąć rynkiem w kolejnych latach.