Aplikacje Google - Redmond powinno się niepokoić

W wielu sieciach korporacyjnych standardem są aplikacje Microsoft Office, a wśród nich Outlook, jeden z najlepszych - jeśli nie najlepszy - klientów pocztowych na rynku. Wygląda jednak na to, że przynajmniej niektórym firmom ta dominacja Redmond zaczęła doskwierać.

Przedstawiciele Disneya deklarują, że firma chcę za wszelką cenę zrezygnować z pary Outlook + Exchange. Twierdzi, iż w końcu pojawiła się godna uwagi alternatywa dla aplikacji Microsoftu. Mowa oczywiście o angielskiej wersji pakietu Google Apps for Your Domain ("Aplikacje Google dla Twojej Domeny").

Dzięki wykorzystaniu Google Apps, firmy mogą przerzucić na Google kwestię opieki nad serwerami pocztowymi, systemem antyspamowym itp. - oczywiście z zachowaniem istniejących adresów pocztowych (ang. outsourcing). Aktualnie w skład pakietu wchodzi również komunikator, terminarz i narzędzie do tworzenia stron WWW. Wkrótce ma się w nim również znaleźć usługa pozwalająca na pracę z dokumentami tekstowymi i arkuszami kalkulacyjnymi.

W zamian za opłacany co miesiąc abonament - redaktorzy portalu BusinessWeek twierdzą, iż będzie to zaledwie kilka dolarów - firmy będą mogły korzystać ze wszystkich dobrodziejstw Google Apps. Oczywiście posiadanie Windows lub pakietu Microsoft Office przestanie być dla nich koniecznością.

Z drugiej strony Dave Girouard, wiceprzewodniczący Google ds. zastosowań korporacyjnych, przyznaje, iż nie zależy mu na wdrażaniu w życie scenariusza "oni [tj. MS - red.] kontra my". Wiele korporacji może się bowiem obawiać nad przeniesieniem serwera pocztowego poza siedzibę firmy; w końcu to właśnie e-maile służą często jako nośnik najważniejszych, kluczowych dla życia korporacji dokumentów.

Warto poczytać: "Google Steps Into Microsoft's Office" (w języku angielskim)