Apetyt na miliard dolarów

Szefowie portalu internetowego Yahoo! prognozują, że przychody firmy wyniosą w tym roku ponad miliard dolarów.

Amerykański portal internetowy Yahoo! odnotował 31 proc. wzrost przychodów z działalności reklamowej w czwartym kwartale ub. roku w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Firma poinformowała, że jej przychody ze sprzedaży reklam osiągnęły w czwartym kwartale 2002 roku 177,7 mln USD. Dla porównania, w tym samym okresie roku 2001 przychody firmy z tego typu działalności wyniosły 135 milionów. Całkowite przychody Yahoo! w czwartym kwartale 2002 to 285,8 mln USD – aż 51% więcej niż w roku poprzednim (188,9 mln).

W ciągu ostatnich dwóch lat portal zmienił strukturę swoich przychodów i pozyskuje je już nie tylko z reklam. Yahoo! zarabia dziś także na płatnych, spersonalizowanych serwisach płatnych linkach, usługach dostępu – za równo dial-up, jak i szerokopasmowego do Ineternetu. Firma zapowiada zresztą rozwój tego typu usług; m.in. zainwestuje znaczne środki w rozwój szerokopasmowych usług dostępowych. Miedzy innymi dzięki zmianie struktury przychodów, wpływy portalu wzrosły w roku 2002 o 33% względem poprzedniego z 717,4 mln do 953 mln USD.

Yahoo! podwyższyło także prognozy dotyczące przychodów w roku bieżącym. Zarząd oczekuje, że portal wygeneruje w roku 2003 przychód na poziomie 1,1 – 1,2 mld USD.