Anglojęzyczna Wikipedia odblokowana w Chinach

Strona anglojęzycznej Wikipedii, prowadzonej przez międzynarodową Fundację Wikimedia, została odblokowana w piątek dla chińskich użytkowników. Mimo tego Wikipedia w chińskiej wersji językowej wciąż pozostaje zablokowana przez władze, które widzą w niej zagrożenie dla prowadzonej przez siebie strategicznej cenzury treści politycznych i społecznych.

Chińscy cenzorzy internetu skupiają się na treściach, które uważają za zagrożenie dla porządku społecznego. Zwykle są to materiały, odnoszące się do niepodległości okupowanych przez Chiny terytoriów Tajwanu czy Tybetu, kultu Falun Gong i okazjonalnie pornografii. Pomimo tego, że strony większości z serwisów dużych, zachodnich koncernów medialnych są dla chińskich użytkowników dostępne na mocy prywatnych umów, jednym z wyjątków pozostaje strona brytyjskiej BBC.

Jak twierdzi Jeremy Goldkorn, redaktor naczelny Danwei.org, witryny medialnej z Pekinu: -- Wikipedia jest tak popularna, że prawie każdy obcokrajowiec, który odwiedza Chiny, może próbować odwiedzić jej strony. Wierzę, że ktoś w Ministerstwie Informacji lub innym resorcie rządowym, zdał sobie sprawę z tego, że produkuje ona krajowi czarny PR.

Odblokowanie anglojęzycznej Wikipedii nie jest jednak wg niego żadnym aktem tolerancji, ale wyrachowanym postępkiem. Jak dodaje: -- W momencie, kiedy doszli do takiego poziomu cenzury, że byli w stanie zarówno blokować chińskojęzyczną Wikipedię, jak też filtrować treści jej anglojęzycznej wersji, dotyczące Tybetu i innych drażliwych kwestii, w poczuciu dobrze spełnionego zadania umożliwili dostęp do pozostałej części.

Podczas gdy anglojęzyczna Wikipedia została odblokowana, serwis Flickr wciąż był dostępny dla chińskich użytkowników. Jednak większość fotografii, pochodzących ze strony była blokowana i nie mogła być oglądana przez Chińczyków.

Anglojęzyczna Wikipedia była nieosiągalna przez wiele miesięcy w ciągu ostatnich trzech lat. Na jej stronach wciąż są przetrzymywane zapisy, które pokazują dokładnie, jakie były to okresy.

http://www.internetstandard.pl/news/93513.html

tekst: Konrad Szlendak