Android wyprzedził Symbiana

Ostatni kwartał i cały rok 2010 były bardzo korzystne dla Google Android OS. W czwartym kwartale minionego roku właśnie smartfony z tym systemem sprzedawały się najlepiej i Android wyprzedził pod tym względem Symbiana, który od dłuższego czasu zajmował pozycję lidera.

Android wyprzedził Symbiana
Nowy raport Canalys pokazuje, że w czwartym kwartale 2010 sprzedano na całym świecie 32,9 milionów telefonów z systemem Android i 31 mln z Symbianem. Po raz pierwszy sprzedaż telefonów z Androidem przekroczyła sprzedaż tych z Symbianem, który od długiego czasu był najpopularniejszym systemem mobilnym na świecie.

Canalys podaje, że sprzedaż smartfonów z Androidem wzrosła o ponad 600 proc. W ostatnim kwartale telefony z tym systemem stanowił 32 proc. wszystkich sprzedanych. Rok temu miały zaledwie 9 proc. udziału. Dla kontrastu, smartfony z Symbianem stanowił w ostatnim kwartale 30,6 proc. wszystkich sprzedanych, a rok temu 44,4 proc.

Apple sprzedało 16,2 mln iPhone'ów w czwartym kwartale 2010 (16 proc. udziału) i plasuje się na trzecim miejscu. BlackBerry OS zajął czwarte miejsce z 14,6 mln sprzedanych smartfonów, czyli 14,4 proc. udziału.

Androida konsekwentnie przewyższa oczekiwania. Analitycy Gartnera dwa lata temu przewidywali, że Symbian pozostanie najpopularniejszym systemem operacyjnym do 2012 roku. Zmienili już nieco swoje opinie na ten temat, ale nadal prognozowali, że Symbian utrzyma się na szczycie do końca 2010 roku.

Android wyprzedza Symbiana, gdyż został wybrany przez większości producentów. Praktycznie tylko Nokia produkuje jeszcze nowe smartfony z Symbianem. Firma ta liczy na zwiększenie zainteresowanie systemem m.in. dzięki Nokia N8. Google natomiast kończy już pracę nad Androidem 3.0 dla tabletów i zamierza opanować również ten segment rynku.

Raport Canalys potwierdza też ogólny wzrost zainteresowania smartfonami. W czwartym kwartale 2010 sprzedano ich łącznie 101,2 mln. Rok temu w tym samym okresie liczba ta wynosiła 53,7 mln.