Amerykański inwestor poszukuje nowych talentów w polskim e-biznesie

W Warszawie jesienią br. zacznie działać amerykański fundusz venture capital IDG Ventures, który w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej chce zainwestować 150 mln USD w ciągu najbliższych pięciu lat. Młodych talentów poszukiwać będzie głównie w branży internetowej i telekomunikacyjnej. Oprócz firm dopiero wchodzących na rynek na inwestycje liczyć mogą również spółki z kilkuletnią historią, które mają duże możliwości szybkiego wzrostu.

Amerykański inwestor poszukuje nowych talentów w polskim e-biznesie
Fundusz IDG Ventures planuje zainwestować w od 12 do 15 firm rocznie w Polsce, Czechach, Rumunii i Bułgarii. Główna siedziba zostanie otwarta jesienią br. w Warszawie. O tym, w kogo warto zainwestować, decydować będzie grupa ok. 20 osób w warszawskim biurze, w tym czterej wspólnicy, analitycy rynkowi i inwestycyjni. Jak dowiedział się Internet Standard, wkrótce rozpocznie się nabór na te stanowiska.

Około 40% wszystkich inwestycji będzie przeznaczonych na branżę internetową. Następne 40% obejmie rynek telekomuikacyjny, w tym również gry. IDG Ventures planuje również poszukać ciekawych przedsiębiorstw w dziedzinie biotechnologii - na tego typu inwestycje fundusz wyda 15% środków.

Ogółem IDG Ventures zainwestuje w Europie Środkowo-Wschodniej 150 mln USD w ciągu najbliższych pięciu lat. Po tej fazie inwestycji będziemy mieli w naszym portfolio około 35-40 firm - mówi Patrick McGovern, twórca idei funduszu, amerykański milioner, założyciel i właściciel m.in. IDG oraz IDC - Potem przez następne 5 lat zainwestujemy 250-300 mln USD.

IDG Ventures działa już w kilku krajach na świecie. Ma dwa amerykańskie oddziały w Bostonie i San Francisco. Operuje też w Chinach, Wietnamie i Korei. Niedawno IDG Ventures pomogło Rupertowi Murdochowi otworzyć oddział MySpace w Chinach.

Więcej o szczegółach działania funduszu będą mogli Państwo przeczytać jutro w wywiadzie z Patrickiem McGovernem na łamach Internet Standard.