Amerykańscy naukowcy z MIT przyspieszą Internet

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali technologię, która pozwala przyspieszyć przesyła danych w Internecie do 100 do 1000 razy przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

Jak wyjaśnił profesor Vincent Chan kierujący zespołem badawczym, ogromny wzrost wydajności uzyskano dzięki zmianom w ruterach kierujących ruch prosto do Internetu. Chan wyjaśnił amerykańskiej wersji Computerworlda, że zastąpienie sygnałów elektrycznych wewnątrz routerów szybszymi sygnałami optycznymi może sprawić, że Internet będzie działał od 100 do nawet 1000 razy szybciej, przy jednoczesnej redukcji poboru energii.

Jak zmieni się sposób korzystania z Internetu? Przez czas potrzebny dzisiaj do ściągnięcia 100 MB danych będzie można pobrać 10 GB. Według profesora Chana w związku z rosnącą mocą komputerów i aplikacjami potrzebującymi coraz większego transferu Internet za 3 do 5 lat zatkałby się.

Dzisiejsze rutery mają kłopoty z sygnałem przychodzącym z łączy światłowodowych, więc sygnał jest konwertowany na sygnały elektryczne, które mogą być przechowywane w pamięci, dopóki nie zostaną przetworzone. Sygnały elektryczne są następnie przekształcane z powrotem w sygnały optyczne tak, aby mogły być wysłane z powrotem.

Proces ten pochłania czas i energię, więc zespół kierowany przez profesora Chana opracował technologię "przełączania przepływu", która eliminuje potrzebę takiej konwersji.

Według Roba Enderle, analityka z firmy Enderle Group przyspieszenie Internetu jest bardzo potrzebne, ponieważ prędkość przesyłania danych może wkrótce zahamować jego rozwój. Jednocześnie zwraca uwagę na fakt, że wymiana ruterów na nowe będzie kosztowna.