Amerykańscy filmowcy będą wspierać P2P

Stowarzyszenie dbające o interesy amerykańskich studiów filmowych MPAA (Motion Picture Association of America) zamierza wesprzeć kilka firm P2P, które będą próbować upowszechnić nowy model legalnego dystrybuowania filmów w sieciach typu peer-to-peer.

Stowarzyszenie MPAA zasłynęło do tej pory raczej z bardzo niechętnego stanowiska wobec idei dzielenia się zasobami przy pomocy sieci P2P o czym pisaliśmy między innymi w materiale "MPAA atakuje wyszukiwarki P2P". Na konferencji TelecomNext w Las Vegas przedstawiciele stowarzyszenia zamierzają jednak ogłosić swoją nową koncepcję współpracy z sieciami P2P. Wśród partnerów MPAA w tym przedsięwzięciu wymienia się Audible Magic, BitTorrent Inc., CacheLogic, Peer Impact, Red Swoosh i Thomson Content Security. Te firmy zostały wybrane, by udowodnić światu, że legalna dystrybucja filmów przy pomocy sieci P2P jest możliwa i można chronić prawa autorskie w cyfrowym środowisku. Przedstawiciele MPAA twierdzą, że zamierzają zrobić wszystko co tylko możliwe, by pomóc tym firmom odnaleźć się w nowych warunkach.

Prawdopodobnie najważniejszą z wymienionych firm jest BitTorrent, którego twórcą i właścicielem jest Bram Cohen. Sieć jeszcze niedawno była bardzo gwałtownie atakowana przez MPAA (patrz tekst "MPAA: To wszystko wina BitTorrenta!"). Protokół używany przez sieć BitTorrent ułatwia dzielenie się plikami o dużym rozmiarze, dlatego ta sieć jest używana bardzo często do dystrybuowania nielegalnych kopii filmów. W odróżnieniu od innych tego typu sieci, przez BitTorrent praktycznie nie przesyła się plików muzycznych, a jeśli już to prawie wyłącznie w formie całych albumów czy nawet dyskografii jednego artysty. Popularność sieci BitTorrent jest ogromna, co zaowocowało powstaniem wielu najróżniejszych klientów, opartych na oryginalnym kodzie źródłowym aplikacji BitTorrent, który był dostępny na zasadach open source.

Obecnie Bram Cohen chce otworzyć nowy rozdział w historii sieci P2P, współpracując z MPAA i próbując stworzyć platformę typu peer-to-peer umożliwiającą legalną dystrybucję płatnych zasobów.