Amerykanin skazany za atak na scientologów

19-letni Amerykanin Dmitriy Guzner został skazany na rok więzienia za przeprowadzenie w lutym 2008 r. ataku typu DDoS (Distributed Denial of Service) na oficjalny serwis internetowy Kościoła Scientologicznego. Wiadomo, że nie on jeden atakował wtedy witrynę scientologów - ale na razie tylko on usłyszał wyrok w tej sprawie.

Guzner uczestniczył w jednym z ataków, które na początku 2008 r. zainspirowała i przeprowadziła nieformalna organizacja hakerska o nazwie The Anonymous (Anonimowi), która za jeden z głównych celów postawiła sobie zwalczanie kontrowersyjnego Kościoła Scientologicznego. Ataki rozpoczęły się 19 lutego 2008 r. i trwały przez blisko tydzień - przez cały ten czas serwis pozostawał offline (DDoS polega - w skrócie rzecz ujmując - na "zasypaniu" atakowanego serwera ogromną ilością odwołań, której ten nie jest w stanie obsłużyć i ostatecznie wyłącza się lub zawiesza).

Wiadomo już, że podczas śledztwa i procesu Dmitriy Guzner (19-letni mieszkaniec New Jersey) przyznał się do przedstawionego mu zarzutu (czyli ataku na system informatyczny). Groziło mu za to nawet 10 lat pozbawienia wolności - ostatecznie jednak sąd uznał, że odpowiednią k arą będzie rok i jeden dzień więzienia (bez zawieszenia). Skazany będzie też musiał zrekompensować Kościołowi Scientologicznemu część strat poniesionych przez organizację w wyniku ataku - Guzner ma zapłacić 37,5 tys. USD odszkodowania (sąd mógł orzec kwotę do 250 tys. USD włącznie - wzięto jednak pod uwagę fakt, iż 19-latek jest tylko jednym z wielu sprawców).

Guzner podczas procesu stwierdził, że nie jest członkiem organizacji The Anonymous - jednak zdecydowanie popiera walkę ze scientologami, dlatego też postanowił wspomóc "Anonimowych" podczas lutowych ataków.

Warto dodać, że podobny proces trwa również w Los Angeles - tam przed sąd trafił niejaki Brian Thomas Mettenbrink. 20-latek również sądzony jest za udział w atakach z lutego 2008 r. Ława przysięgłych już uznała go za winnego, ale wyroku jeszcze nie ogłoszono.