Amerykanie zablokują Chińczykom Skype'a

Amerykańska firma Verso Technologies ma nadzieję wygrać kontrakt na zablokownie chińskim internautom możliwości korzystania ze Skype'a. Już w tej chwili trwają testy usługi, które przeprowadza jeden z chińskich operatorów telekomunikacyjnych.

W szczególności chińskiego operatora musi drażnić kilkakrotnie niższa stawka za rozmowy międzynarodowe wykonywane za pośrednictwem SkypeOut.

Jeśli testy zakończą się sukcesem, chiński operator zakupi od amerykańskiego Verso aplikację NetSpective M-Class filter, która uniemożliwia korzystanie nie tylko ze Skype'a, ale i innych aplikacji peer-to-peer.

Verso nie podaje szczegółów finansowych ewentualnego kontraktu, ani nie ujawnia nazwy chińskiego operatora.

Chińscy urzędnicy tolerują rozmowy prowadzone dzięki VoIP z komputera na komputer, jednak z niechęcią patrzą na możliwość połączeń z komputera na zwykły telefon. Korzystanie ze SkypeOut jest nielegalne.

Rząd chiński jest właścicielem kilku spółek telekomunikacyjnych i zmniejszenie przychodów z połączeń międzynarodowych, może go uderzać bezpośrednio po kieszeni.

Chińscy internauci mogą swobodnie pobrać aplikację Skype w chińskiej wersji językowej ze strony firmy, która jest oficjalnym partnerem Skype'a na Chiny, czyli Tom Online. Aplikacja ta jednak nie umożliwia korzystania z opcji SkypeOut. Chińczycy mogą oczywiście obejść to ograniczenie instalując pełną wersję aplikacji bezpośrednio ze strony skype.com.

Nie są znane technologiczne szczegóły blokowania Skype'a. Wiadomo jedynie, że w wypadku pomyślnego zakończenia testów, amerykański filtr zacznie blokować aplikację już pod koniec bieżącego roku.