Amerykanie lubią MP3

Z raportu firmy analitycznej Ipsos-Reid wynika, że ponad 50 mln Amerykanów przyznaje się do pobierania z Sieci plików muzycznych- najczęściej w formacie MP3. Stanowi to ok. 23% całej populacji USA.

Według Ipsos-Reid 27% obywateli Stanów Zjednoczonych przynajmniej raz słuchało radia internetowego, a 21% korzystało ze strumieniowych przekazów audio. Jednocześnie ponad 37% Amerykanów wykorzystuje swój komputer do odtwarzania płyt CD Audio.

"Komputery osobiste stają się dla mieszkańców USA domowymi centrami rozrywkowymi, stwierdza jeden z autorów raportu - Matt Kleinschmit. "Tendencja ta napędzana jest przez coraz łatwiejszy i powszechniejszy dostęp do Internetu, umożliwiającego pobranie - w bardziej lub mniej legalny sposób - praktycznie każdego utworu muzycznego", dodaje analityk Ipsos-Reid.

Nie bez znaczenia, szczególnie dla coraz chętniej uruchamiających w Sieci płatne serwisy muzyczne wytwórni płytowych, pozostaje też fakt, że muzykę z Internetu pobierają już nie tylko ludzie młodzi. Grupa jest ciągle najliczniejsza - do zaopatrywania się w ten sposób w ulubione utwory przyznaje się aż 44% nastolatków pomiędzy 12 a 17 rokiem życia oraz 42% osób w wieku 18 - 24 lat. Jednak muzykę z Internetu pobiera już także 35% Amerykanów mieszczących się w przedziale wiekowym 25 - 34 lata.