Ambitne plany MAXDATA

Wchodząca na Polski rynek niemiecka firma MAXDATA, podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiła ambitne plany dotyczące zdobycia w krótkim czasie znaczącej pozycji na polskim rynku monitorów (Belinea), komputerów osobistych oraz przenośnych (MAXDATA).

MAXDATA to niemiecki koncern zajmujący się produkcją urządzeń komputerowych, który ma swoje przedstawicielstwa w większości zachodnich państw. Oddział w Polsce jest pierwszą samodzielną jednostką firmy na rynku Europy Wschodniej. Wcześniej MAXDATA była obecna w Polsce, współpracując z dystrybutorami sprzedającymi produkowane przez nią Belinea.

Teraz niemiecka centrala postanowiła rozpocząć ofensywę na polski rynek. Zgodnie z zapowiedziami zarządu koncernu oraz szefa polskiego oddziału – Jarosława Nowickiego (wcześniej zawodowo związany m.in. z Intelem i IBM) „inwazja” na polskim rynku ma przebiegać w szybkim tempie. Oddział tworzy na razie 8 osób. Za kanał dystrybucji odpowiada Marcin Babiak. Przez pierwsze dwa lata działalności w Polsce oddział ma być finansowany przez niemiecką centralę. Plany sprzedaży są ambitne. W pierwszym roku firma liczy na obrót rzędu 5 mln EUR. W kolejnym wartość ta wg. planów ma wzrosnąć do kilkunastu mln EUR.

Firma, zgodnie z ogólnoświatową strategią, nie sprzedaje produktów klientom końcowym. Działa przez lokalnych dystrybutorów, dilerów, VAR-ów, współpracuje z integratorami systemów. W Polsce podpisano pierwszy kontrakt dystrybucyjny z warszawską firmą . Umowy z innymi potencjalnymi dystrybutorami (m.in. JTT, NTT) znajdują się w fazie ustalania szczegółów. Podobnie wygląda sprawa serwisu. Aktualnie serwisem zajmować będą się 2 firmy. W ciągu najbliższych tygodni podpisane mają być umowy serwisowe z dużymi, ogólnopolskimi integratorami, co pozwoli powiększyć liczbę punktów serwisowych do kilkudziesięciu.

Produkty, które znajdą się w ofercie na polski rynek to: monitory Belinea, komputery osobiste, serwery oraz notebooki.

Wszystkie produkty oprócz monitorów będą sprzedawane pod marką MAXDATA i będą objęte 3-letnią gwarancją. Firma realizowała będzie wyłącznie zamówienia ściśle określające specyfikację zamawianego komputera (każdy z pecetów MAXDATA wykonywany jest na indywidualne zlecenie i ma być dostarczany z centrali w Niemczech najpóźniej w ciągu 36-48 godzin od daty złożenia zamówienia). MAXDATA dysponuje fabryką o mocach produkcyjnych 7 tys pecetów/dobę.

Główne obszary zainteresowania polskiego oddziału to sprzedaż komputerów do instytucji rządowych, dużych firm produkcyjnych, banków, przedsiębiorstw prywatnych średniej wielkości, dużych korporacji. Aktualnie MAXDATA bierze udział w kilkunastu przetargach ogłoszonych przez polskie firmy i instytucje.

Cel firmy na najbliższe 2 lata to zdobycie ok 15 % udziału w polskim rynku monitorów i pecetów.