Amazon zatrudnia na święta

Już lada moment w USA rozpocznie się przedświąteczna gorączka zakupowa. Aby wypełnić luki w rozsianych po całych Stanach Zjednoczonych centrach wysyłkowych, Amazon zamierza zatrudnić aż 15,5 tyś sezonowych pracowników. Jak radzą sobie polscy sprzedawcy?

Amazon potrzebuje rąk do pracy. Najwięcej osób, bo ponad 5 tys. ma być zatrudnionych w Phoenix i Goodyear w stanie Arizona.

Mieszczący się w Seattle Amazon nie zdradza ilu sezonowych pracowników zatrudniono w roku ubiegłym, aczkolwiek przyznaje, że w tym roku ich liczba znacznie wzrośnie.

Na stałe Amazon zatrudnia 31,2 tys. pracowników na całym świecie.

Nowe miejsca pracy stworzone są po to by sprostać popytowi na prezenty, który wzrasta w grudniu. Zwłaszcza, że aż 10 proc. przedświątecznej sprzedaży w USA generowane jest w internecie, a wg firmy badawczej comScore wartość ta stale wzrasta. W bieżącym roku wartość przedświątecznej gorączki online ma wzrosnąć o 7-9 proc.

Amazon zatrudnia na święta

Także polskie sklepy internetowe zatrudniają na święta. Merlin.pl, który przez długi czas postrzegany był jako polski odpowiednik Amazona, co roku zatrudnia nowych pracowników w magazynie i biurze obsługi klienta. Trudno jednak dokładnie określić liczbę sezonowych miejsc pracy, gdyż wszystko zależy od liczby zamówień. Jeżeli ta wartość rośnie zwiększana jest też liczba etatów.

Zwiększania liczby pracowników nie ma w planach Zadowolenie.pl. - "Staramy się optymalizować naszą strukturę zatrudnienia, tak żeby była skalowalna przez cały roki i radziła sobie także z zamówieniami w szczycie" - mówi Maciej Marchwicki, kierownik sklepu Zadowolenie.pl. Pomaga w tym m.in. zautomatyzowana centrala i mocne szczegółowe statystyki połączeń.

Amazon zatrudnia na święta

Liczba osób pracujących w dziale obsługi sklepów internetowych sieci Mix-electronics (czyli mixelectronics.pl i Zadowolenie.pl) zwiększyła się od ostatniego roku o 3 osoby i liczy 12.

-"W okresie przedświątecznym zarówno liczba odwiedzających salony Empik, jak i korzystających ze sklepu internetowego empik.com wzrasta trzykrotnie w porównaniu do "normalnego" miesiąca" - mówi Michał Tomaniak, szef empik.com.

Aby zapewnić właściwy poziom obsługi klientów i nie dopuścić do opóźnień w dostawie produktów zamówionych online, Empik zwiększa dwukrotnie zatrudnienie w magazynie, który zajmuje się obsługą zamówień ze sklepu internetowego (są to pracownicy sezonowi). - Jednocześnie praca w magazynie odbywać się będzie w okresie przedświątecznych w systemie 3-zmianowym - dodaje Michał Tomaniak.

Amazon oczywiście nie jest jednym amerykańskim sklepem, który przygotowuje się na świątecznych klientów. Wielu amerykańskich sprzedawców, jak Kohl's Corp., Macy's Inc., Toys R Us, Pier 1 Imports Inc. czy American Eagle Outfitters Inc. zamierza na te święta zwiększyć zasoby ludzkie o tymczasowych pracowników.

W sumie, jak podaje firma outsourcingowa Challenger, Gray and Christmas, amerykańscy sprzedawcy mogą zatrudnić w br. nawet do 650 tys. sezonowych pracowników.

Amazon zatrudnia na święta