Amazon według zapowiedzi

Spółka Amazon.com poinformowała, że jej wyniki finansowe za czwarty kwartał minionego roku były bardzo zbliżone do prognozowanych przez analityków. Dobre wyniki finansowe Amazon zawdzięcza m.in. wysokiej sprzedaży w okresie bożonarodzeniowym i znacznemu wzrostowi sprzedaży poza Stanami Zjednoczonymi.

Jeff Bezos - założyciel i szef Amazon.com

Jeff Bezos - założyciel i szef Amazon.com

Sprzedaż detaliczna on-line dała Amazonowi w omawianym okresie zysk netto w wysokości 2,6 mln USD przy przychodach na poziomie 1,42 mld USD. Dla porównania, czwarty kwartał 2001 zamknął się kwotą zysku netto 5 mln USD przy przychodach rzędu 1,15 mld USD.

Z kolei zysk netto pro forma wyniósł w omawianym okresie 75 mln USD, podczas gdy w analogicznym okresie roku 2001 wyniósł 35 mln. Dla całego roku 2002, zysk operacyjny Amazona wyniósł 64 mln USD przy przychodach 3,9 mld. USD. Tak dobre wyniki finansowe spółki osiągnięte zostały dzięki wysokiej sprzedaży w okresie bożonarodzeniowym, znacznemu wzrostowi sprzedaży poza Stanami Zjednoczonymi.

Jak powiedzieli przedstawiciele Amazona, w okresie przedświątecznym od początku listopada do 23 grudnia ub. roku klienci wirtualnego sklepu Amazon.com zamówili ponad 56 mln artykułów. Z kolei sprzedaż Amazona na rynkach zagranicznych – poprzez wirtualne sklepy w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Japonii – wzrosła o 76% i osiągnęła w czwartym kwartale 2002 roku 461 mln USD. Dodatkowo sprzedaż książek, płyt, i filmów wzrosła w USA o 13% i osiągnęła w czwartym kwartale 606 mln USD.

Jak powiedział założyciel i szef Amazona, Jeff Bezos, firma prognozuje, że dla pierwszego kwartału br. zysk pro forma wyniesie od 5 do 20 mln USD przy przychodach na poziomie 1,02 – 1,07 mld. Dla całego roku 2003, Amazon oczekuje 15-proc. wzrostu zysków pro forma, do ponad 115 mln USD.