Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Amazon uruchamia wyszukiwarkę

Amazon.com, największy światowy sklep internetowy, uruchomił... własny serwis wyszukiwawczy. Wyszukiwarka A9.com bazuje co prawda na technologii głównego konkurenta - Google - przedstawiciele Amazon.com liczą jednak na to, że internautów zainteresują nietypowe funkcje i narzędzia, zaimplementowane do A9.com.

Amazon.com stawia sprawę jasno: nowa wyszukiwarka nie będzie produktem niszowym - ma ona być konkurentem dla największych graczy w tym sektorze - Google, Yahoo!, czy też przymierzającego się do uruchomienia nowej wersji swojej wyszukiwarki Microsoftu.

Amazon uruchamia wyszukiwarkę

Okno wyników wyszukiwania A9.com

Atutem A9.com mają być rozbudowane opcje, umożliwiające personalizowanie wyników wyszukiwania - internauci mogą np. tworzyć listę przeprowadzonych przez nich wyszukiwań i dowolnie zarządzać znalezionymi za pośrednictwem A9.com informacjami. Na liście wyników wyszukiwania prezentowana jest nie tylko lista stron zawierających wyszukiwane informacje, ale także grafiki odpowiadające zdefiniowanym kryteriom (zasadę działania A9.com lepiej przedstawia ilustracja obok).

Co ciekawe, mimo, iż przedstawiciele Amazon.com jasno deklarują, że jednym z ich najpoważniejszych konkurentów jest Google.com, to ich własna wyszukiwarka działa w oparciu o technologię dostarczoną przez tę firmę. A9.com czerpie informacje m.in. z zasobów serwisów GuruNet oraz IMDb.com (Internet Movie Database).

Wśród innowacyjnych opcji warto również wymienić możliwość tworzenia listy 'ulubionych' wyszukiwań (podobnie jak w przeglądarkach internetowych) oraz narzędzie o nazwie 'diary' - służące do gromadzenia informacji o kolejnych wyszukiwaniach i przeglądanych stronach WWW.

Amazon uruchamia wyszukiwarkę

Główne okno wyszukiwarki internetowej A9.com

Z nowej wyszukiwarki można korzystać na trzy sposoby - za pośrednictwem serwisu A9.com, z poziomu sklepu internetowego Amazon.com lub za pośrednictwem paska narzędziowego, który można już pobrać z jej strony. Co ważne, do korzystania z zaawansowanych, spersonalizowanych opcji niezbędne jest założenie konta na Amazon.com.

Z pierwszych testów, przeprowadzonych w naszej redakcji, wynika, że A9.com znakomicie radzi sobie z obsługą zapytań formułowanych w języku polskim (z polskimi znakami diakrytycznymi) oraz z przeszukiwaniem polskich zasobów WWW.

Więcej informacji: A9.com