Amazon stracił 1,8 mln USD w ciągu godziny

Strona Amazon.com, największego detalisty w Sieci, przestała w piątek działać o 10:37 czasu pacyficznego na blisko godzinę. Jak szacuje serwis AdAge.com, sklep internetowy mógł stracić w wyniku tej awarii nawet 1,8 mln USD.

Początkowo osoby próbujące wejść na stronę napotkały na swej drodze komunikat "Http/1.1 Service Unavailable". Po pewnym czasie komunikat zastąpiono bardziej przystępną treścią - użytkowników proszono o sprawdzenie swojego konta oraz upewnienie się czy złożone zamówienie zostało zarejestrowane.

Trudno policzyć dokładnie, jakie kwoty traci Amazon.com w ciągu minuty niedostępności witryny, ale z prostej matematyki wynika, że godzina awarii może wygenerować ok. 1,8 mln USD straty. Przypuszczenia te wynikają z estymacji, jaką przeprowadził AdAge.com, biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich 91 dni dochód sklepu wyniósł ok. 4 mld USD. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że podczas weekendów sprzedaż maleje a wzrasta na początku tygodnia. Nie można też wykluczyć, że klienci którzy raz nie weszli na stronę, nie spróbują jeszcze raz po pewnym czasie.

Cena akcji Amazon.com spadała przez cały dzień. W sumie obniżka wartość wyniosła 4% i cena akcji uzyskała poziom 81 USD.