Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Amazon: rynek spodziewał się lepszych wyników

Notowania akcji Amazon.com spadły o kilka procent po tym jak spółka ogłosiła swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2005 roku. Przychody największego na świecie sklepu internetowego wzrosły co prawda do 1,9 mld USD, ale zysk netto był niższy od oczekiwań.

Spółka na czysto zarobiła 78 mln USD. Rok wcześniej wypracowała 111 mln USD zysku netto przy przychodach na poziomie 1,53 mld USD. Przychody z transakcji zawieranych w Ameryce Północnej osiągnęły wartość 1,03 mld USD, a zysk operacyjny 66 mln USD, co oznacza 13% spadek wobec I kw. 2004 roku. Obroty Amazon na zagranicznych rynkach są wciąż niższe, ale notują tendencje wzrostową. Brytyjskie, niemieckie, francuskie, japońskie i chińskie sklepy Amazon miały łącznie 875 mln USD przychodu. W porównaniu do pierwszego kwartału 2004 roku wartość sprzedaży Amazon na tych rynkach wzrosła o 28%, a zysk o 51% do 62 mln USD. Międzynarodowe oddziały spółki przyniosły w I kw. 45% zysków netto spółki i ich wpływ na działalność Amazon wzrasta z każdym rokiem.

Na wyniki finansowe spółki wpływ miały zwiększone obciążenia podatkowe w I kw. oraz wprowadzenie atrakcyjnej dla klientów, ale kosztownej dla Amazon, usługi przesyłki zakupionych towarów w ramach rocznego abonamentu. Za 79 USD rocznie klienci mogą liczyć na obsługę przez sklep nieograniczonej liczby przesyłek zakupionych w sklepie, dostarczanych w ciągu dwóch dni od daty dokonania zakupu, niezależnie od wartości przesyłanego przedmiotu.